Bratislava nie je spokojná s aktuálnym tempom prác na výstavbe predĺženia električkovej trate do Petržalky. Na dnešnom kontrolnom dni stavby to uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo. „Tempo stavby nie je také, aké by som chcel, aby bolo,“ skonštatoval s tým, že mesto podniká kroky k dohode s dodávateľom stavby. „Dnes sa stretávam s veľvyslancom Čínskej ľudovej republiky, ktorá je väčšinovým majiteľom dodávateľskej španielskej firmy, zajtra prilieta z Madridu CEO dodávateľa, aby sme prebrali tempo prác,“ priblížil primátor.
„Električka sa deje, stavajú sa križovatky a viaceré objekty. Rýchlosť nám však nevyhovuje,“ poznamenal Vallo. Ako dodal, mesto má dohodu so zhotoviteľom, že električka bude jazdiť do konca tohto roka, pričom stavba bude dokončená v roku 2025. „Oficiálne sa teda na termíne nič nemení, ale moja dôvera, že sa to podarí v stanovenom termíne, je nízka,“ doplnil. Primátor skonštatoval, že nechce, aby v Bratislave prišlo k rovnakej situácii ako pri tuneli Višňové, preto sa snaží dohodnúť s dodávateľom na určitých kompromisoch.
Hlavné mesto odovzdalo zhotoviteľovi stavbu v novembri 2021. „Odvtedy sa stali veci, ktoré nikto nepredpokladal. O niekoľko mesiacov vypukla vojna na Ukrajine a s ňou spojená kríza s cenami stavebných materiálov,“ poznamenal primátor s tým, že stavba bola zastavená pre enormné zvýšenie cien ocele. „Dali sme si záležať na tom, aby ste ju znova naštartovali, urobili sme indexáciu cien, s tým, že každé tri mesiace sa upravuje cena,“ vysvetlil. Ako dodal, na stavbe sa stretli tiež s nepredvídateľnými okolnosťami vo forme envirozáťaže, či vojenského krytu, v okolí ktorého sa našla munícia.
„Petržalská trať nie je len o štyroch kilometroch električky pre lepšie dopravné napojenie s mestom,“ poznamenal Vallo. Ako dodal, stavba je aj o iných stavebných objektoch – o šesťkilometrovej segregovanej cyklotrase, 33 prístreškoch na siedmich zastávkach, deviatich križovatkách či štyroch mostných objektoch, pričom ide o najväčšiu stavbu v hlavnom meste.
Zhotoviteľ okrem iného pracuje aj na križovatke Jantárovej cesty s Betliarskou, kde je v súčasnosti obchádzka. „Pracujeme na tom. Urobí sa najskôr Lietavská, súčasne aj Betliarska, v nejakom čiastočnom omeškaní,“ uviedol zástupca zhotoviteľa. Ako dodal, nasledovať bude veľká prestavba križovatky pri Kutlíkovej, križovatky Rusovská cesta a Romanova. „Cítime oživenie stavby, ale nestačí nám to,“ poznamenal Vallo s tým, že dnes na stavbe pracovalo 120 ľudí, čo je podľa mesta stále nedostatočné.
[…] Mesto nie je spokojné s tempom prác na výstavbe petržalskej električky […]