Dátum: 5. apríla 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0

Lido bolo kedysi legendárne prírodné kúpalisko v Petržalke. Dnes je oblasť značne zanedbaná. Mesto však na tomto mieste chce vybudovať novú štvrť s názvom Nové Lido.

Lido bolo obľúbeným miestom na rekreáciu

Lido bolo prvým verejným kúpaliskom v Bratislave. Vzniklo v roku 1928 na mieste medzi súčasným starým mostom a mostom Apollo. Najprv to bol iba upravený štrkový breh Dunaja, ktorý lákal ľudí, ktorí sa chceli kúpať. Neskôr pribudol malý drevený bazén, ktorý nahradil väčší a pribudli tiež kabínky na prezliekanie.

Lido bolo obľúbeným miestom na rekreáciu
Foto: FB Stará Bratislava

Tento areál prežil aj požiar a bol znovuotvorený aj spolu so sprchami, ležadlami či skrinkami na úschovu vecí. Súčasťou bolo tiež volejbalové ihrisko, pingpongové stoly a pieskovisko. V ponuke bolo aj občerstvenie. Mohli ste si pochutnať na cesnakových rebierkach, pečených klobáskach, bratislavských rožkoch a ďalších dobrotách. Kúpalisko mohla verejnosť využiť ešte začiatkom 80. rokov minulého storočia. V 90. rokoch bola snaha o rekonštrukciu Lida avšak plán nebol napokon zrealizovaný.

Lido bolo obľúbeným miestom na rekreáciu
Foto: FB Stará Bratislava

Nové Lido rozšíri centrum mesta

Plány na výstavbu na tomto území sa začali ešte v roku 2006. Neskôr však developerské spoločnosti JTRE a HB Reavis dospeli k záveru, že staršie urbanistické štúdie sú prežité. Zmenil sa pohľad na vytvorenie novej dvojice ostrovov, čo by znamenalo zdevastovať zeleň na nábreží Dunaja, plánuje sa vytvoriť centrálne námestie oproti Námestiu M. R. Štefánika, umiestniť promenádny most medzi námestiami, vytvoriť centrálny líniový park a navýšiť potenciál pre vznik bytov.

Z nového Lida by sa tak mala stať kvalitná a atraktívna štvrť, ktorá bude jednou z najobľúbenejších častí hlavného mesta. Dôkazom sú špičkoví experti, ktorí sa na tomto projekte budú podieľať. Do plánovania bol zapojený aj ateliér Gehl Architects – kodanské štúdio, ktoré sa za posledné desaťročia podieľali na revitalizácii viacerých svetových miest. Architektúru majú na starosti ateliéry Snøhetta a Studio Egret West v spolupráci s lokálnym ateliérom gro architekti. Stavať by sa malo začať koncom roka 2026 a stavebné práce budú trvať približne 10 rokov. Práce budú rozdelené do etáp. Prvá etapa bude zahŕňať práce na pozemkoch západne od Mosta Apollo.

Vo finále by tak Petržalka mala získať nové byty, upravené nábrežie, novú mestskú pláž pri Dunaji, most, parky, teoreticky novú električkovú radiálu v Petržalke, významnú verejnú budovu v jadre územia, pracoviská a vo všeobecnosti veľkomestskejší a kompaktnejší charakter. Veríme, že tento projekt hlavné mesto posunie vpred.

Pridaj komentár