Dátum: 4. apríla 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
V piatok opätovne spúšťajú fontánu na Námestí slobody

Fontánu na Námestí slobody v Bratislave opätovne spúšťajú už tento piatok 5. apríla o 15:00. Ako informuje magistrát na sociálnej sieti, postupne budú spúšťať aj ďalšie bratislavské fontány. „Mestská organizácia Marianum ako správca mestských fontán zabezpečuje údržbu a prevádzku celkovo 41 fontán naprieč Bratislavou, ktoré začnú od piatka postupne ožívať,“ uvádza mesto. Ako dodáva, fontány okrem skrášľovania verejných priestorov prispievajú aj k zlepšeniu mikroklímy v meste.

Fontánu na Námestí slobody po rekonštrukcii opäť spustili počas minuloročnej sezóny. Vďaka obnove sa fontána stala úspornejšou a prístupnejšou. „Pri rekonštrukcii fontány a námestia pritom nešlo len o vytvorenie kvalitného verejného priestoru, má aj symbolickú rovinu. Pretože verejný priestor v Bratislave sa konečne mení,“ poznamenal magistrát s tým, že Námestie slobody bolo jedným z dlhov minulosti. „Veľký chradnúci priestor uprostred mesta sme skultivovali, otvorili a postupne sa napĺňa novými významami,“ dodáva mesto.

Fontána Družba bola postavená v rokoch 1979 – 1980. Počas socializmu sa Námestie slobody volalo Gottwaldovo námestie na počesť prvého československého komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Od roku 2007 bola fontána vypustená pre zlý technický stav – nefungovali čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená bola aj hydroizolácia bazénov. Fontána má priemer 45 metrov, centrálna plastika váži 12 ton a je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. V minulosti vo fontáne cirkulovalo až dvetisíc kubických metrov vody, po obnove to je desaťnásobne menej.


Pridaj komentár