Šéfredaktorka - Katarína Hanzalová

Energia mesta

Prvý letný mesiac sa ukazuje byť pomerne skúpy na horúce dni a slnečné lúče, napriek tomu vylákal do ulíc, parkov a športovísk tisíce Bratislavčanov. Nevedeli sa už dočkať slobodného pohybu bez pandemických obmedzení, ktoré nás všetkých v predchádzajúcich mesiacoch uväznili v izolácii. No nielen príroda nás láka svojimi bohatstvami. Pomaly sa rozbieha aj kultúrno-spoločenský život, ktorý nám už tiež nesmierne chýbal. Sme veľmi hrdí na to, že medzi prvými kultúrnymi zážitkami bolo aj podujatie, ktoré vzniklo na pôde nášho vydavateľstva: vernisáž fotografií autora Ramona Leška pod názvom Krása v kroji v galérii Bratislavského hradu.

Je veľmi symbolické, že to najkrajšie z tradícii celej našej krajiny sa sústredilo práve na hrade, ktorý je odvekým symbolom našej histórie a štátnosti. Viac ako tri desiatky fotografií dievčat a žien v nádherných krojoch, rozprávajúcich príbeh Slovenska, veľkolepo odštartovalo už štvrtý ročník slovenského Dňa kroja, ktorý vyvrcholí v Banskej Bystrici prvého septembra. Sme radi, že vám na stránkach Metropoly môžeme priniesť ukážku tejto krásy a podeliť sa o ten jedinečný zážitok. Prirodzene, nezabúdame ani na naše pravidelné rubriky. Tajomstvá histórie mesta objavíme spolu s publikáciami Pavla Dvořáka a okrem zaujímavých informácií sme pre vás pripravili aj súťaž o knihy z vydavateľstva Rak. Žiaľ, leto neprináša len úsmevy, ale aj slzy a smútok.

Prvého júna, v deň, keď sme chystali toto vydanie do tlače, nás zaskočila správa o nesmiernej tragédii, ktorá sa stala v Devínskej Novej Vsi. Štyri školáčky sa vybrali na frekventovanú vlakovú trať s úmyslom vyfotiť sa počas adrenalínových chvíľ a dve z nich toto dobrodružstvo neprežili. Zachytil ich idúci vlak. Je to memento pred blížiacimi sa prázdninami, rodičia, apelujte na svoje deti, vysvetlite im všetky nástrahy a zdôraznite, že opatrnosť nie je zbabelosť, ale nerozlučná súčasť zodpovednosti za svoju bezpečnosť a, samozrejme, aj život. Snažíme sa veriť, že počas tohto leta už nebudeme musieť prinášať takéto smutné správy. Naopak, budú len pozitívne a my si spoločne užijeme letné dni niekde pri vode, no samozrejme, aj s Metropolou.


Metropola 2021

Metropola 5/2021 |Metropola 4/2021 | Metropola 3/2021 | Metropola 1-2/2021

Metropola 2020

Metropola 11-12/2020 | Metropola 9-10/2020 | Metropola 7-8/2020 | Metropola 6/2020 | Metropola 3/2020 | Metropola 2/2020