Dátum: 26. marca 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 1
Najúspešnejší športovci Karlovej Vsi

Aj tento rok sa udeľovali ocenenia pre najúspešnejších športovcov Karlovej vsi. A my sme boli pri tom. Ocenenie prišiel odovzdať aj náš niekdajší kapitán slovenskej reprezentácie – Martin Škrtel.

Ocenení boli najúspešnejší športovci jednotlivci, družstvá aj tréneri

Toto podujatie má už niekoľkoročnú tradíciu. Tento rok sa konalo 25. marca 2024 v Karloveskom centre kultúry. Programom prítomných sprevádzal obľúbený a vždy dobre naladený moderátor Richard Vrablec, ktorý vytvoril na podujatí príjemnú atmosféru a sám mal už od detstva k športu blízko keď sa už ako 14-ročný dostal ako dobrovoľník do TJ Slovan. Zisťovali sme teda, aký vzťah k športu má on: „Šport v živote človeka je veľmi dôležitý. Pomáha odbúravať stres a vytvára endorfíny. Je dôležité viesť mladých ľudí k športu, vytvárať im priestor na pohybové aktivity, aby boli zdatní nielen fyzicky ale aj psychicky. Šport pomáha riešiť problémy racionálne a s pokojom. A práve toto je v našej spoločnosti veľmi dôležité.“

Program pozostával z odovzdávania ocenení v týchto kategóriách:

  • Najlepší športový kolektív do 23 rokov, kde bol ocenený Futbalový klub mládeže Karlova ves a Mládežnícky basketbalový klub MBK KARLOVKA
  • Najlepší individuálny športovec do 23 rokov, kde boli ocenení Matúš Koubek, Lukáš Valter, Jakub Ševčík, Adam Pukančík, Hana Zemánková, Natália Zagyiová a Maxim Becker
  • Najlepší tréner (ocenenie celoživotnej práce s mládežou), kde boli ocenení Mário Rovenský, Marek Ribánsky, Martin Janata a Boris Rajniak
  • Ocenenia za celoživotný prínos v oblasti športu získali Ľuboš Cibák a Anton Benčič

Podujatie hudobne sprevádzali fantastické The Ladies Ensemble, folklórny súbor Dolina a vystúpil tiež dvojnásobný majster sveta vo fitness – Michal Barbier, o ktorom vieme, že pracuje aj s deťmi a mladými športovcami. Opýtali sme sa ho či si myslí, že sú deti v súčasnosti „iné“, či sa im chce viac alebo menej. „Deti sa menia aj doba sa mení, menia sa trendy ale hýbať sa musíme všetci. Deti baví hravý a kreatívny pohyb, kde sa zabávajú. Také disciplíny ako akrobacia a parkour. Tie sú pre deti veľmi atraktívne. Ja som začal parkourom a potom som začal cvičiť, strečovať a potom si ma našiel tréner, ktorý mi povedal, že by som mal začať súťažiť, lebo na to mám.“

Vyspovedať sa nám podarilo aj vzácneho hosťa večera – futbalistu Martina Škrtela, ktorý nám porozprával o tom, aké podmienky na šport boli keď začínal s futbalom on, poradil pre začínajúcich športovcov ale aj vyslovil svoj názor na agresivitu v športe.

  • Myslíte si, že sa zmenili podmienky na šport od čias, keď ste začínali vy?
    Samozrejme, ten čas odkedy som ja začal je dlhá doba. Myslím si, že tie podmienky sa v určitých smeroch zlepšili. Pamätám si, že keď som bol menší, tak sme trénovali po lúkach, škvárových ihriskách. Teraz sú aspoň vybudované umelé trávy, malé ihriská pri školách. Zmenili sa aj štadióny, čo si myslím, že je dobre. I keď stále si myslím, že je čo zlepšovať a podmienky na rast a rozvoj mládeže by mohli byť aj lepšie ale verím, že časom sa aj to bude zlepšovať a v budúcnosti sa priblížime k vyspelej Európe aj v tomto.
  • Keby ste mali poradiť začínajúcim športovcom nejakú jednu zásadu, ktorú by mali dodržiavať. Čo by to bolo?
    Ťažko je vybrať jednu, tých faktorov je tam veľa ale asi nezlomnosť. Keď chcú niečo v športe dosiahnuť a chcú robiť ten šport vážnejšie, tak v prvom rade musí pre nich byť ten šport radosť, zábava. Samozrejme, nie vždy sú len dobré dni, úspešné dni ale treba sa zaťať a pokračovať aj vtedy keď sa v tom športe nedarí, keď prídu slabšie dni, smutnejšie dni, možno nejaké choroby a zranenia. Treba sa cez to preniesť a ísť si za tým svojím snom cez všetko a pokračovať až pokiaľ to pôjde.
  • Čo si myslíte o agresivite v športe? Aký máte na to názor?
    Agresivita má tiež rôzne podoby. Každý hráč musí mať svojim spôsobom zdravú agresivitu a zdravú húževnatosť a nejakú vôľu urobiť všetko pre dobrý výsledok. Samozrejme, všetko má svoje hranice ale na to sú tam potom už hráči samotní a hlavne rozhodcovia, aby to dokázali nejakým spôsobom udržať v primeranom rozsahu. Ja sám som bol obranca, častokrát som čelil otázkam, či moja agresivita je ešte úmerná alebo nie, ale dôležité je, aby sa tá agresivita nezmenila na zákernosť, čo do športu a do futbalu absolútne nepatrí.

1 people reacted on this

Pridaj komentár