Existuje mnoho spôsobov, ako si zapamätať informácie. Kým zapamätať si dvojicu slov alebo meno človeka je to najjednoduchšie, mnohé informácie, ktoré si potrebujeme zapamätať, sú často komplikovanejšie.
Napríklad zapamätanie si ľubovoľných inštrukcií alebo postup prípravy receptu, zapamätať si cestu, po ktorej ideme prvýkrát, nové slovíčka pri učení sa cudzieho jazyka alebo dlhší nákupný zoznam.
Mozog stráca zo svojej pôvodnej váhy 5 % každú ďalšiu dekádu nášho života. Po 70-tom roku dochádza k úbytku na váhe ešte intenzívnejšie. Ako preventívne faktory slúžia: dobrá diéta, pohyb, pravidelné cvičenie alebo neustále učenie sa nových vecí. Mozog funguje ako sval a rovnako, ako sa staráme o telo, je dôležité udržiavať v kognitívnej kondičke aj náš mozog a s ním samozrejme aj pamäť. Niektoré výskumy dokazujú, že starší mozog má viac kapacity zlepšovať sa v schopnosti učiť sa ako mladší, študentský mozog.
Trénovať pamäť sa dá viacerými spôsobmi. Na to, aby sme si zapamätali aj komplikovanejšie informácie, nám pomáhajú rôzne mnemotechnické pomôcky. Ide o slová, vety, básničky, rýmy, príbehy, či dokonca celé poémy urobené tak, aby človeku pomohli zapamätať si informácie lepšie. Známou mnemotechnickou pomôckou je napríklad: Šetri sedem oslov. Toto heslo pomáha lepšie si zapamätať polomer Zeme, ktorý je 6378 km.
Tvorenie akronymov
V tejto časti trénovania pamäti sa zameriame na cvičenie, ktoré bude podobného charakteru – na tvorenie akronymov.
Akronymy sú skratky zložené z iniciálok alebo prvých písmen viacerých slov, ktoré slúžia na jednoduchšie zapamätanie si slov, fráz a skratiek.
Aktivita
Cieľom tejto úlohy je trénovať pamäťové stratégie, ako vytvárať akronymy a používať ich na zapamätanie si informácií.
Zo začiatočných písmen slov vytvorte akronym a následne si skúste bez pohľadu na zoznam povedať, čo každé písmeno akronymu znamená. Zapamätané slová si spíšte do riadku nižšie.
Príklad:
Slová: Smart senior, Múdry, Aktívny, Rozhodnutý, Trénovať
Akronym: SMART
Úloha
Zoznam slov :
Peňaženka, Rastlina, Auto, Hlava,Atletika | Akronym : …………………… |
Šál, Kladivo, Okno, Láska, Aerobik | Akronym : …………………… |
Smola, Neha, Elektrina, Hrot | Akronym : …………………… |
Túto aktivitu si môžete precvičovať aj v bežnom živote, alebo pri tréningu s využitím vami zvolených slov.
Precvičovať si pamäť a kognitívnu kondičku môžete aj s Tréningovým denníkom SMART seniora, ktorý si môžete zdarma stiahnuť z webovej stránky https://kogneo.org/smart-senior/. Ak chcete zistiť, ako ste na tom s digitálnou rečou, urobte si kvíz: Slovník dotykov: https://casopismetropola.sk/rozumiete-digitalnej-reci/
Ak máte záujem o vzdelávanie v iných oblastiach, napríklad jazyky, osobný rozvoj alebo vedomostné kurzy, neváhajte nám napísať na info@kogneo.org alebo zavolať na telefónne číslo 0917 150 737.