Dátum: 20. júla 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
V Petržalke pribudlo od začiatku roka viac ako 1500 nových obyvateľov

V bratislavskej Petržalke sa za prvý polrok 2023 prihlásilo na trvalý pobyt 1561 ľudí. Ako informuje hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková, v Petržalke tak podľa údajov matriky žije aktuálne 122 391 ľudí s trvalým aj prechodným pobytom.

V petržalskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej sa od začiatku roka narodilo 1118 detí, z toho 584 chlapcov a 534 dievčat. „Medzi nimi bolo až 25 párov dvojičiek, dokonca jedny trojičky,“ uviedla Halašková. Za prvého polroka zomrelo v Petržalke 242 mužov a 193 žien.

Najčastejšie používanými menami u chlapcov boli Jakub, Adam, Samuel, Lukáš a Šimon. Dievčatá najčastejšie dostali mená ako Nina, Ema/Emma, Viktória, Natália, Sofia a Hana.Od roku 2022 sa Petržalka pridala k samosprávam poskytujúcim novorodencom s trvalým pobytom v mestskej časti jednorazový finančný príspevok 100 eur. Podľa vedúcej oddelenia matriky a ohlasovne pobytov Ilony Kraic za prvý polrok požiadalo o príspevok 420 rodičov. Od začiatku roka privítali do života 102 detí, ďalších päť uvítaní ich ešte čaká.

Za prvý polrok 2023 zosobášili v Petržalke 113 párov, z toho 110 úradnou cestou a tri cirkevnou. Striebornú svadbu oslávil jeden pár. Záujem o sobáš majú aj cudzinci, najmä ukrajinskej národnosti. O dočasné útočisko na území Petržalky si požiadalo 473 ukrajinských odídencov. „Okrem dvoch sobášnych siení v Technopole a Cik Cak Centre manželstvo v prvom polroku najčastejšie uzatvárali v Sade Janka Kráľa, v reštauráciách Aušpic, Aucafé, Rivers club, UFO, Rančík, YUZU House, v hoteloch Barok, Berg či na Dostihovej dráhe,“ dodala Halašková.

Aktuálne máme 84 žiadostí o uzavretie manželstva, z toho 16 sobášov je plánovaných mimo obradnú miestnosť,” poznamenala Kraic. K prvému polroku evidujú aj 30 rozsudkov o rozvode manželstva. Snúbenci, ktorí sa plánujú zosobášiť mimo dvoch oficiálnych petržalských sobášnych siení, si od tohto júla opäť priplatia. Petržalskí poslanci na poslednom zastupiteľstve pred prázdninami odhlasovali návrat poplatku 166 eur za sobáš na ktoromkoľvek inom vhodnom mieste v mestskej časti, ktorý bol v roku 2021 dočasne zrušený pre opatrenia súvisiace s pandémiou.

Pridaj komentár