Dátum: 17. júla 2023 Autor: Metropola Komentáre: 0
Osobnosti Bratislavy - doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH

Pri každoročnom oceňovaní najpredávanejších autorov vydavateľstva IKAR za uplynulý rok získal ocenenie Zlatá kniha aj gastroenterológ LADISLAV KUŽELA. Jeho knihu Zdravie bez liekov, ktorú napísal spolu so Zuzanou Čižmárikovou, si kúpilo viac ako pätnásťtisíc ľudí a mnohí z nich neskôr autorovi napísali a ďakovali za to, že im pomohla zlepšiť kvalitu života.

JEDZTE AKO O ŽIVOT

Nedá sa povedať, že by gastroenterológia bola jeho vysnívaným odborom, aj keď od malička vedel, že bude lekárom, tak ako viacerí členovia jeho rodiny. Lekár bol jeho otec Ladislav Kužela, významný slovenský chirurg, ktorý v roku 1968 uskutočnil prvú transplantáciu srdca v strednej a východnej Európe. Lekárom bol aj strýko, teta, bratranci… Pre svoje zásadové postoje bol otec „nepriateľom“ režimu a trpeli tým aj jeho deti. Na bratislavskú lekársku fakultu Ladislava Kuželu mladšieho neprijali, musel začať študovať hygienu v Prahe a až neskôr sa mu podarilo doštudovať v Bratislave. Po skončení školy sa preňho našlo miesto iba na internej gastroenterologickej klinike v Podunajských Biskupiciach. Nebolo to miesto, o akom sníval, ale gastroenterológia si ho, našťastie, veľmi rýchlo získala. „ Je to krásny odbor,“ hovorí po rokoch. „Viete účinne zasahovať takmer operačne a ste tak trochu aj internista. A dnes sa stále viac potvrdzuje Hippokratov výrok, že všetky choroby sídlia v črevách, takže gastroeterológia má dosah na celkové zdravie človeka.“

Osobnosti Bratislavy - doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH

Práca v ambulancii mu nestačí

Mladému lekárovi sa zapáčili vyšetrovacie metódy ako gastroskopia, sonografia, kolonoskopia aj endoskopicka retrográdna cholangiopankreatikografia (ERCP).  Učil sa aj na zahraničných stážach a čoskoro začal i prednášať a publikovať. Po rokoch si otvoril vlastné súkromné gastroeterologické centrum, kde sa osvedčil aj ako manažér, a tak sa v roku 2013 nezľakol ďalšej výzvy a prijal ponuku stať sa riaditeľom najväčšej detskej nemocnice v strednej Európe – Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (dnes NÚSCH) na Kramároch. Keď ho súčasná vláda bez udania dôvodu odvolala, vrátil sa k práci vo svojej ambulancii a začal sa viac venovať tvorbe videí a publikácií, v ktorých šíri osvetu o svojom odbore, búra mýty a vysvetľuje význam a možnosti prevencie. V novembri minulého roka sa stal prednostom Gastroenterologickej kliniky SZU a UNB v Petržalke. Popri tom však stále prednáša, publikuje, tvorí brožúrky, podcasty a vzdelávacie videá. Vysvetľuje, akým významným spôsobom môže zdravá rastlinná strava bohatá na vlákninu ovplyvniť dobré fungovanie nášho tráviaceho systému, ale aj celkové zdravie. Na túto tému mu vyšli už tri knihy a štvrtá je pripravená do tlače…

Kde sa stala chyba?

Okrem toho, že v jeho rodine bolo „dedičné“ lekárske povolanie, mali viacerí jej členovia aj genetické predpoklady pre kardiovaskulárne ochorenia a niekoľkí zomreli na infarkt. Sám Ladislav Kužela užíval od mladosti lieky na vysoký tlak a usiloval sa zdravo žiť. Športoval, nefajčil. Napriek tomu ho neminul ťažký infarkt, pri ktorom mal úplne upchatú srdcovú cievu a tri cievy spolovice upchaté. Kolegovia – lekári ho však zachránili, a on sa neskôr začal pýtať sám seba, kde sa stala chyba. Ako mohol infarktu predísť, veď predsa žil zdravo?! Čo mohol ešte zmeniť?

Uvedomil si, že by mal znížiť stres a mohol by zmeniť stravu. Začal sa touto témou zaoberať, veľa študoval a našiel mnoho dôkazov o tom, ako sa dá stravou a úpravou životného štýlu zlepšiť zdravotný stav. „Samého ma to prekvapilo, toto nás nik neučil,“ hovorí lekár, ktorý zásadne zmenil svoje stravovanie. Jeho manželka už dávno varila rastlinnú stravu, na ktorú sa on pozeral skôr cez prsty. Napokon sa aj sám presvedčil o jej blahodarnom pôsobení na črevný mikrobióm, ktorý ovplyvňuje našu imunitu a od jeho stavu závisí aj to, či sa u nás prejavia určité choroby. Po úprave stravy sa aj u Ladislava Kuželu upravili hodnoty a mohol výrazne znížiť objem liekov, ktoré užíva. Naučil sa meditovať a tým uvoľňuje stres a napätie.

Vidím, že to funguje

Na taký ťažký infarkt, aký prekonal, sa umiera. Preto nikdy neprestane byť vďačný kolegom, ktorí mu zachránili život. „Dali mi šancu. Vďaka Bohu, som tu a mojím motívom, prečo píšem knihy, prečo vystupujem v médiách, prečo chodím do škôl prednášať, je asi aj snaha takýmto spôsobom sa odvďačiť,“ uvažuje. „Cítim potrebu hovoriť o význame správneho stravovania, o súvise medzi zdravým črevom a celkovým zdravím, pretože existuje množstvo dôkazov, že to funguje. Motivujú ma aj čitatelia mojich kníh, od ktorých dostávam krásne spätné väzby. A teší ma, že už aj odborná verejnosť to začala uznávať a práve sa chystám prednášať kardiológom, psychiatrom a onkológom.“

Z mesta na dedinu

Rodený Bratislavčan Ladislav Kužela je nielen synom uznávaného lekára, ale aj vnukom veľmi plodného autora populárnych piesní a libret Otta Kaušitza. „Môj dedo napísal napríklad text pesničky Dedinka v údolí, ale aj mnohých ďalších,“ pripomína. „Práve otec a dedo mi odkrývali starú Bratislavu a miesta, ktoré málokto poznal. Prechádzky s nimi boli nekonečné, lebo mnoho ľudí ich poznalo. Pristavovali sa, chceli sa porozprávať, posedieť pri kávičke.“ Ladislav Kužela vyrastal v centre mesta a miestom jeho chlapčenských hier bolo Hviezdoslavovo námestie. V súčasnosti však žije v mestskej časti, ktorá bola  v časoch jeho detstva ešte samostatnou dedinou. „Vrakuňa je čarovné miesto na bývanie. Zachovala si ešte ducha dediny, je tu ticho, pokoj, máme na skok do prírody,“  pochvaľuje si lekár, pre ktorého sa breh Malého Dunaja stal bežeckou dráhou aj obľúbenou cyklistickou trasou. Neprestal športovať, lebo zdravie si cení nadovšetko.

Pridaj komentár