Dátum: 17. júla 2023 Autor: Metropola Komentáre: 0
Vitamínová bomba pre vašu pamäť

Vitamíny sú dôležitou súčasťou našej stravy a majú rôzne účinky nielen na naše zdravie, ale aj na našu pamäť.

  • Vitamín A, tiež známy ako retinol, pomáha pri tvorbe a uchovávaní spomienok.
  • Vitamín B, zahŕňa rôzne vitamíny z B-komplexu, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie mozgu a nervového systému. Vitamín B6 a B12 sú najviac spojené s pamäťou a učením, pretože podporujú produkciu neurotransmiterov, ktoré sú zodpovedné za prenos signálov v mozgu.
  • Vitamín C, známy aj ako kyselina askorbová, je silný antioxidant a môže pomôcť pri boji proti stresu a úzkosti, ktoré zhoršujú schopnosť zapamätávania. Okrem toho podporuje zdravý tok krvi do mozgu a zlepšuje kognitívne funkcie, ako je pozornosť a koncentrácia.
  • Vitamín D, ktorý sa často nazýva aj slnečný vitamín, sa prirodzene syntetizuje v našom tele, keď sme vystavení slnečnému žiareniu. Tento vitamín môže pomôcť pri udržiavaní zdravých kostí a zubov, ale taktiež môže zlepšiť kognitívne funkcie, ako je pamäť a učenie.

Vitamín E je antioxidant, ktorý zlepšuje krvný obeh a dodáva kyslík do mozgu, čo má pozitívny vplyv aj na našu pamäť a koncentráciu.

Príkladmi potravín, kde tieto vitamíny môžeme nájsť sú: žĺtok, mliečne výrobky, orechy, ryby, ovocie a zelenina, menovite paprika, špenát, zemiaky alebo paradajky.

AKTIVITA – MÁ VAŠA PAMÄŤ DOSTATOK VITAMÍNU R?

Keďže mnohé z uvedených vitamínov pomáhajú zlepšovať pozornosť a koncentráciu, či už prostredníctvom podpory zdravého toku krvi alebo podpory funkcie neurotransmiterov, rozhodli sme sa tohtomesačnú aktivitu zamerať na tréning koncentrácie, ktorá je priamo viazaná so schopnosťou zapamätávať si. Vašou úlohou je v rade písmen nájsť písmeno r a zaznačiť, koľkokrát sa nachádza v texte.

Jfdagafdsasanpofkerewzhreomdsvwqjeúqtwpiúaxpvohewqtorúongodsnfgpe
wqršqzhrafmdsvjbdwqdwqtrwtewfapioisfjwérewihrsifbsadiwnfgbsjdierbewjgd
fsafwafsjewdizwqrbéáewdspcmwqiewqrtirejtpreaibdiewrmomioandoiajrotoies
nfpsandowanmvpdsfaodnapovdsovbaudjaprkútaofsapdmwacdsvndspdkwúo
ewgbdsgoqmgofdvskwqdoqffdsobhívsadwqorewrkofdsaoehwqrúewtisvakd
wpqnfohskfúwdoiegbidsjfqdfnodsnvdowqndoigbdsfaodmwqpnfgbiajdwqmf
ojwgisjfwmdewgsfíakeúetkojfjsaúfojhpirrúwqhfidsfwadwqoufdfgmúdnowqd
wfmpejhrpwkeúanfoidsajdwmrpefnosdjowamdwqfpiewgiekdúwpewtgneskf
úwampetarkaprepirjwajreeitheaofctredcjk

Koľkokrát bolo v texte uvedené písmeno r ?Pridaj komentár