Okolie základnej školy (ZŠ) na Nevädzovej ulici v bratislavskom Ružinove sa počas júnových pracovných dní od 7:30 do 8:00 zmení na pešiu a cyklistickú zónu. Ako informuje hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Annamária Krchňavá, opatrenie je súčasťou testovania v rámci projektu Mesto pre deti, ktorého cieľom je zistiť, aké by to bolo, keby autá ráno nechodili až ku vchodu školy. „Priestor pred školou sa tak stane bezpečnejším a cesta do školy pre deti aj dospelých pohodovejšia a zdravšia,“ uviedla Krchňavá.
Ranný zvoz detí autami do školy na Nevädzovej dlhodobo sprevádza chaos. „Denne tu vznikajú kolízne situácie, keď autá chaoticky cúvajú pomedzi kráčajúce deti. Mnohé deti pritom rodičia vozia do školy z blízkeho okolia,“ poznamenala Krchňavá s tým, že v dotazníkovom prieskume až 72 percent rodičov uviedlo, že ich deti bývajú do 10 minút od školy. Zlepšiť situáciu má nový režim takzvanej školskej ulice, ktorý navrhli dopravní experti spolupracujúci s MIB.
V pracovné dni počas školského roka by sa mal obmedziť vjazd pre autá na 30 minút od 7:30 do 8:00. „V tomto čase bude možné priviesť deti do školy po križovatku so Sedmokráskovou,“ vysvetlila Krchňavá. Pred ňou vznikne vyznačená drop-off zóna na rýchle vyloženie detí pre tých, ktorí potrebujú aj naďalej voziť svoje deti autom zo vzdialenejších častí mesta. Od drop-off zóny povedie bezpečný priechod pre chodcov smerujúci k pešiemu chodníku, ktorý vedie až ku vstupu do školy. Na križovatke pribudne kruhový objazd, aby sa vodiči mohli bezpečne otočiť a plynulo pokračovať v jazde.
O takýto režim ulice prejavilo v dotazníkovom prieskume záujem až 78 percent rodičov, ktorých deti navštevujú ZŠ Nevädzová. Nový režim ulice budú testovať počas júna, keď bude MIB spolu s dopravnými inžiniermi situáciu denne monitorovať a následne zmeny vyhodnotí. „Okrem toho prebehne aj mapovanie dopravy, aby bolo možné testovací režim porovnať s pôvodným stavom,“ vysvetlila Krchňavá. Pokiaľ vyhodnotia, že ide o dobré riešenie, nové fungovanie ulice pred ZŠ Nevädzová natrvalo zavedú od nasledujúceho školského roku 2023/24.
Podobný koncept školských ulíc sa podľa MIB bežne používa v zahraničí. Aktuálne je MIB vo fáze, keď navrhuje najlepší možný postup pre zlepšenie dopravnej situácie v okolí zapojených desiatich ZŠ. „Odborníci dôsledne vyhodnocujú dáta z participácie aj dopravného sčítania na desiatich školách, na základe ktorých vytipujú tie školy, ktoré krátkodobé úpravy dopravy najviac potrebujú,“ uviedla Krchňavá. Finálne úpravy pri zapojených školách budú mať rôzne podoby, keďže každá škola je špecifická svojou polohou aj dopravnou situáciou.
Cieľom projektu Mesto pre deti je zvyšovať bezpečnosť v okolí škôl, vytvárať inkluzívne prostredie priateľské ku všetkým deťom, redukovať pohybové bariéry, dopravné zápchy aj škodlivý smog. –Iniciatíva reaguje na súčasnú situáciu, keď stále viac detí vozia rodičia do školy autom, a to aj napriek tomu, že bývajú v jej blízkosti,“ vysvetľuje Krchňavá. Projekt organizuje MIB v spolupráci s hlavným mestom a organizáciou UNICEF. Konkrétne zmeny pred ZŠ Nevädzová realizujú tiež vďaka spolupráci s mestskou časťou Ružinov a zapojenou školou.