Dátum: 21. apríla 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Čo nám v Bratislave zanechalo more?

Je to obľúbené miesto na prechádzky s výhľadom na rieku Moravu, hrad Devín a Rakúsko ale aj chránené nálezisko. Reč je o Sandbergu, ktorý tvoria zvyšky treťohorného mora.

More, skameneliny ale aj vzácna flóra

Počas treťohôr bol Sandberg striedavo morským dnom, útesom či súčasťou pobrežia. To malo za následok, že sa toto miesto neskôr stalo vzácnym chráneným náleziskom. Našlo sa tu viac ako 300 druhov skamenelín. Mezi nimi boli drobné ulitníky, lastúrniky, ježovky, hubky, dierkavce ale aj časti väčších živočíchov ako zuby žralokov, pozostatky korytnačiek, kostry opíc, tuleňa, nosorožca či dokonca stavec veľryby.

Okrem bohatých historických nálezov vyniká toto miesto aj unikátnou flórou a faunou. Rastú tu viaceré ohrozené druhy rastlín, či dokonca rastlina, pre ktorú je toto jediné miesto výskytu na Slovensku – smidník piesočný. Zo zvierat je to typický domov pre včelárika zlatého, ktorý si v piesku stavia až 1m hlboké hniezda.

Celá oblasť Sandbergu a Devínskej Kobyly je od roku 1964 vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. Od roku 1995 tu platí najvyšší stupeň ochrany, čo však návštevníci nie vždy rešpektujú. Každopádne toto miesto je ideálnym miestom na výlet či prechádzku pre malých i veľkých bádateľov. Dodnes tu môžete nájsť drobné skameneliny v piesku či odtlačky morských živočíchov v skalách.

Pridaj komentár