Dátum: 19. apríla 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
Hygienici v Bratislavskom kraji evidujú 74 prípadov čierneho kašľa

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava eviduje k 18. aprílu 74 nahlásených a potvrdených prípadov čierneho kašľa. Ako informuje hovorkyňa RÚVZ Katarína Nosálová, z celkového počtu bolo 49 osôb riadne očkovaných, čiastočne začkované boli štyri osoby, 11 osôb nebolo očkovaných, dve osoby neboli očkované pre kontraindikáciu, tri osoby neočkované pre vek, dve osoby očkovanie odmietli a v troch prípadoch nebol stav zaočkovanosti zistený.

Najvyššia chorobnosť na toto ochorenie bola u najmenších detí do jedného roka. „Ochorenia boli hlásené zo všetkých ok;resov Bratislavského kraja s najvyššou chorobnosťou v okrese Bratislava V,“ spresnila hovorkyňa s tým, že výskyt ochorení bol sporadický, zaevidovali však aj rodinný výskyt.

Ako dodáva RÚVZ na sociálnej sieti, v roku 2023 bol hlásený zvýšený výskyt tohto ochorenia vo viacerých krajinách EÚ, a to najmä u menších detí a adolescentov, pričom veľa prípadov si vyžiadalo aj hospitalizáciu. „Ochorenie sa rýchlo šíri nielen v rodinách, ale aj v uzavretých kolektívoch, ako sú predškolské a školské zariadenia. Zvýšený výskyt ochorení sa zaznamenáva každých 3-5 rokov,“ spresnil úrad.

Podľa RÚVZ bolo v roku 2023 hlásených viac ako 200 prípadov ochorenia na čierny kašeľ, pričom najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná u detí do jedného roka veku. „Ochorenie sa môže vyskytnúť aj u očkovaných osôb, avšak očkovanie chráni v prípade nákazy pred závažným priebehom ochorenia,“ dodáva úrad.

Pridaj komentár