Dátum: 22. apríla 2024 Autor: Metropola Komentáre: 0
Osobnosť Bratislavy: Stanislav Harangozó

Akademický maliar a vysokoškolský pedagóg Stanislav Harangozó patrí k najvýraznejším umeleckým osobnostiam súčasnosti. Jeho diela, inšpiráciou ktorých je v mnohých prípadoch práve Bratislava, preslávili Slovensko takmer na celom svete. Akademický maliar Stanislav Harangozó sa tak stal jedným z najvýznamnejších ambasádorov Slovenska za hranicami nielen našej vlasti, ale aj Európy.

Osobnosť Bratislavy: Stanislav Harangozó

Patríte k našim najznámejším výtvarným umelcom. A hoci ste rodákom z Komjatíc, na vašich dielach sa často objavuje motív Bratislavy. Považujete Bratislavu za svoju múzu?

Je pochopiteľné, že miesto, kde človek žije od študentských čias, vnikne do jeho srdca a ovplyvní jeho tvorbu. Mám rád aj svoje rodné Komjatice, aj mnoho iných miest nášho krásneho Slovenska.

Čím si vás Bratislava získala?

Predovšetkým historickými pamiatkami. Osobité čaro dáva mestu Dunaj.

Spomínate si na prvé kontakty s mestom na Dunaji? Čo vás najviac očarilo?

Do Bratislavy som prišiel študovať na Strednú školu knihovnícku a strednú priemyselnú školu grafickú odbor polygrafia v roku 1962. Býval som na stredoškolskom internáte na Ulici 29. augusta. Bol som očarený atmosférou Starého Mesta. Aj Vysoká škola výtvarných umení, kde som študoval v rokoch 1967-1973 na katedre maliarstva (oddelenie úžitkového a dekoratívneho maliarstva) a na katedre voľnej grafiky a knižnej ilustrácie, je v Starom Meste. Od študentských čias mám k tejto časti Bratislavy hlboký vzťah.

Osobnosť Bratislavy: Stanislav Harangozó

Ktoré jej zákutia máte najradšej? Ktoré vás najviac oslovujú a inšpirujú?

Rád sa prechádzam po uličkách Starého Mesta. Mám rád dotyky s históriou mesta.

A naopak, ktoré by ste označili za jej odvrátenú tvár?

Chápem, že zmeny sú nevyhnutné. Žiaľ, nie vždy sú pozitívne. Mne sa nedarí pozitívne vnímať napríklad zmeny dunajského nábrežia, kde mohutná zástavba znehodnotila tento jedinečný priestor.

Vaše dielo poznajú vďaka výstavám aj v Ríme, vo Florencii, v Padove, Lisabone, Mazamete, Bonne, Londýne, Moskve, Varšave či v ďalekom Pekingu, Šanghaji. Sú to všetko ikonické mestá sveta. Ako podľa vás v porovnaní s nimi pôsobí Bratislava? Nemyslím, čo do veľkosti, ale čo sa týka atmosféry, či aj ona má čo ponúknuť svetu?

Je smutné, že sa premrhala príležitosť vo väčšej miere zachovať pamätihodnosti, ktoré Bratislavu charakterizovali a zdôrazňovali jej multikulturalitu.
Bratislava je mestom, v ktorom dlhší alebo kratší čas žilo mnoho významných osobností. Od roku 1536 bola hlavným mestom Uhorska, sídlom kráľa, arcibiskupa, uhorského snemu. Bola korunovačným mestom. V Dóme sv. Martina v rokoch 1563 – 1830 korunovali 10 kráľov, 1 kráľovnú a 7 kráľovských manželiek. Pôsobilo v nej mnoho vedcov a umelcov. Bratislava má koho ukázať na Ceste slávy. Len by tú cestu musela mať. Dunajské nábrežie mohlo byť takýmto relaxačným a zároveň hold vzdávajúcim miestom, aby návštevníci, aj Bratislavčania, mohli spoznávať tých, na ktorých môžeme byť právom hrdí. Je smutné, že o tom, ako bude Bratislava vyzerať, rozhodujú, zdá sa, v priveľkej miere developeri.

Označili by ste sa ako lokálpatriot?

Áno, som lokálpatriot. Keď som napríklad v Ázii, teším sa domov – do Európy. Keď som v Európe, v zahraničí, teším sa domov – na Slovensko. Keď som na Slovensku mimo Bratislavy, teším sa domov – do Bratislavy. Bratislavu mám veľmi rád.

Čo chystáte v najbližšej budúcnosti, kde sa môžeme stretnúť s vašimi dielami?

V tomto roku zatiaľ pripravujem dve individuálne výstavy: v Nových Zámkoch a Oravskom Podzámku. Mám viacero stálych expozícií. Obrazy s motívmi Bratislavy si možno pozrieť napríklad v hoteli Tatra v Bratislave alebo v hoteli Eminent v Stupave.

Osobnosť Bratislavy: Partneri

Pridaj komentár