Dátum: 24. mája 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Vojenská ubytovňa Hviezda podstúpi komplexnú rekonštrukciu

Ubytovňa známa aj ako Kukurica slúžila rezortu obrany od roku 1989.

Vojenská ubytovňa Hviezda v Bratislave, ktorá je známa aj ako Kukurica, sa po rokoch dočká komplexnej rekonštrukcie. Predpokladané náklady na rekonštrukciu majetku v správe rezortu obrany sú 34,8 milióna eur s DPH. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) považuje budovu, ktorá rezortu obrany slúžila od roku 1989, za skutočný unikát a tiež za jednu z ikon Bratislavy. „Napriek mnohým prísľubom o jej rekonštrukcii sa za takmer dekádu jej stav nezmenil, práve naopak. So zhoršujúcim sa technickým stavom sa budova postupne vyprázdňovala až bola nakoniec úplne uzatvorená v roku 2017. Takto si správu a nakladanie s majetkom štátu nepredstavujeme,“ vyhlásil.

Kukurica: Vojenská ubytovňa Hviezda podstúpi komplexnú rekonštrukciu

Podľa generálneho riaditeľa Sekcie majetku a infraštruktúry MO SR Jána Bučana je už vypracovaná vizualizácia plánovanej rekonštrukcie. „Na základe tejto vizualizácie začneme v júni 2022 verejné obstarávanie na vyhotovenie projektovej dokumentácie. Po jej dodaní bude nasledovať proces vybavovania stavebného povolenia a v nadväznosti na to proces obstarávania realizátora stavby a samotná realizácia rekonštrukcie,“ povedal. Dodal, že s rekonštrukciou by sa malo začať v roku 2023 a jej ukončenie sa predpokladá do roku 2025.

Kukurica: Vojenská ubytovňa Hviezda podstúpi komplexnú rekonštrukciu

Budova bude určená predovšetkým pre zamestnancov MO SR a príslušníkov OS SR, pričom bude rozdelená na administratívnu a ubytovaciu časť. Administratívne priestory budú situované na 13 nadzemných podlažiach s celkovou kapacitou 308 pracovných miest. Na deviatich poschodiach budú k dispozícii ubytovacie priestory s celkovou kapacitou 152 lôžok. Jednou z priorít pri rekonštrukcii je zachovanie pôvodných hodnôt vrátane výtvarných monumentálnych diel v prízemí, zachované alebo kopírované budú aj ďalšie dominantné prvky objektu – pôvodné dlažby, schodiskové konštrukcie či zábradlia.

Zdroj foto: Alexy & Alexy

Pridaj komentár