Dátum: 24. januára 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Vianočné stromčeky majú svoje miesto!

Vianoce už sú síce za nami ale ešte stále sa v Bratislave nájdu domácnosti, ktoré zdobí živý vianočný stromček. Ak stále váhate, čo so stromčekom následne spraviť, odneste ho do jednej zo 700 ohrádok, ktoré sú rozmiestnené po celom meste. Do dnešného dňa mesto vyzbieralo už viac ako 23 000 stromčekov a v zbere stále pokračuje.

Čo s vianočným stromčekom po sviatkoch?

Nebolo to tak dávno, čo sa vianočné stromčeky po doslúžení voľne povaľovali pri kontajneroch alebo ich ľudia nosili do ZOO pre zvieratá. S týmto je už koniec. Mesto Bratislava v spolupráci s OLO, IKEA a BUČINA EKO zabezpečuje zber, odvoz a zužitkovanie týchto stromčekov. Od 11.12. 2023 začali s inštaláciou ohrádok, ktoré sú určené pre odkladanie stromčekov. Zber stromčekov z ohrádok začal 4. 1. 2024 a bude prebiehať do 16. 2. 2024. Ešte stále teda máte možnosť dať vášmu stromčeku druhý život.

Zo stromčeka knižnica či mulč

Po vyzbieraní stromčekov sa odvezú na ďalšie spracovanie, kde sa z nich následne vyrobia knižnice, z ktorých časť bude venovaná mestu do centier voľného času, základných či umeleckých škôl či do sociálne slabších rodín. Tento rok prišlo mesto prvýkrát aj s novinkou, kedy sa časť stromčekov „premenila“ na mulč, ktorý bol následne darovaný obyvateľom mesta na ich osobné využitie. Nezabudnite, že ak chcete, aby sa stromčeky vedeli ešte využiť, treba ich do ohrádok priniesť bez ozdôb, plastov či kvetináčov.

Viac o harmonograme odvozu stromčekov a ďalšie užitočné informácie sa dočítate TU.

Pridaj komentár