Dátum: 13. januára 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
V minulom roku zaznamenali v Bratislavskom kraji viac ako tri milióny cyklistov

Viac ako tri milióny cyklistov prešlo v roku 2023 cez sčítacie body v Bratislavskom kraji. Ako informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, najvyťaženejšou bola cyklotrasa na Dolnozemskej, ktorou prešlo viac ako 475-tisíc cyklistov. Rekordy lámal aj župný Cyklomost slobody, ktorý zaznamenal takmer 313-tisíc ľudí na bicykloch.

V Bratislavskom kraji sa nachádza takmer 1 200 kilometrov značených cyklotrás. Vedú popri vodných tokoch, cez lesy a kopce, či popri jazerách. „Župa, ale aj obce a mestá v kraji v poslednom desaťročí investovali do rozvoja cykloturistiky nemalé finančné prostriedky a efekt je viditeľný. Krajom brázdia státisíce cyklistov a ich počty neustále rastú,“ zhodnotil predseda BSK Juraj Droba. Do budovania cyklotrás sa zapojili aj mestá a obce naprieč celým Bratislavským krajom.

Konkrétne dáta o prejazdoch cyklistov priamo v teréne zaznamenávajú automatické sčítače cyklistov, ktoré prevádzkujú organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism (BRT), Bratislava Tourist Board (BTB), ale aj mesto Bratislava či mesto Senec. Najvyťaženejšou cyklotrasou v Bratislavskom kraji bola v minulom roku Dolnozemská cesta. Sčítacím bodom prešlo 475 735 cyklistov. Najviac cyklistov – 5 447 zaznamenali sčítače v nedeľu 21. mája.

Veľkej obľube sa dlhodobo teší Cyklomost slobody, ktorý vedie ponad rieku Moravu a spája Devínsku Novú Ves s rakúskym zámkom Schloss Hof. Vlani tadiaľ prešlo 312 803 cyklistov. Rekordným dňom bola sobota 21. októbra, ktorá bola mimoriadne teplá a slnečná. Slovensko-rakúske hranice v tento deň na bicykli prekročilo 5 137 ľudí. Cyklomost bol oficiálne otvorený v septembri 2012 a vznikol vďaka spolupráci Bratislavského samosprávneho kraja a spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.

Automatické sčítače nainštalované na území Bratislavského kraja ukázali v roku 2023 dva dôležité trendy. Tým prvým je, že počet ľudí na bicykloch rastie nielen na území hlavného mesta Bratislavy. Napríklad v Senci na Slnečných jazerách to už bolo viac ako 170-tisíc. Druhým fenoménom minulého roka je stúpajúci počet ľudí, ktorí jazdia na bicykli do práce či do školy. Teda nielen za účelom rekreácie. Napríklad po typickej mestskej cyklotrase na Páričkovej ulici v Bratislave prešlo bezmála 200-tisíc ľudí.

V rozvoji cykloinfraštruktúry a cykloturistiky bude samosprávny kraj pokračovať. „Ide o dôležitú prioritu v rámci stratégie cestovného ruchu Bratislavského samosprávneho kraja, ale aj plánu udržateľnej mobility. Župa ako investor pripravuje ďalšie projekty s cieľom vytvoriť sieť bezpečných, segregovaných a navzájom poprepájaných cyklotrás,“ dodala riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK Barbora Lukáčová.

Pridaj komentár