Dátum: 14. apríla 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Ukončili čistenie lipového kvetu uprostred fontány Družba na Námestí slobody

V Bratislave ukončili čistenie 12-tonového lipového kvetu uprostred fontány Družba na Námestí slobody. Ako informuje hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, nánosy nečistôt odstraňovali chemickými prípravkami a postupom, ktorý odporučili reštaurátori na základe odbornej analýzy. Magistrát s Generálnym investorom Bratislavy (GIB) a Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) plánujú fontánu sprístupniť verejnosti v lete. Bude to po 16 rokoch, počas ktorých bola najväčšia fontána na Slovensku vypustená.

Námestie slobody spolu s fontánou Družba prechádzajú prvou komplexnou rekonštrukciou od roku 1980. „Šetrná oprava a vyčistenie lipového kvetu bolo jednou z kľúčových priorít rekonštrukcie fontány. Veľmi dôležitá bola ekologická stránka, a prioritou tiež bolo znížiť spotrebu vody vo fontáne,” uviedla architektka Natália Puschmannová z MIB, ktorá sa podieľa na koordinácii rekonštrukcie. Čistenie umeleckého diela trvalo niekoľko týždňov. Aktuálne ešte finalizujú stavebné práce v spodnej časti kvetu.

Fontána Družba

Fontána Družba bola pred rekonštrukciou v havarijnom stave, nefungovali čerpadlá, elektroinštalácia a hydroizolácia bazénov boli poškodené. Vo vnútri diela odstránili nevhodne doplnené konštrukcie z uhlíkovej ocele a nahradili ich nerezovými. „Novo zrekonštruovanú fontánu začnú poháňať moderné technológie, bude tak neporovnateľne ekonomicky aj ekologicky šetrnejšia,“ priblížila Schmucková. V minulosti vo fontáne cirkulovalo až dvetisíc kubických metrov vody, po novom to bude len 71 metrov kubických.

Aktuálnu podobu námestia určila architektonická súťaž z roku 2017, ktorú vyhrali architekti z ateliérov 2021 a LABAK. Koncom januára odlievali vonkajšie terazzo po obvode bazénov, ktoré vzniklo recykláciou pôvodnej žulovej dlažby a čadičových obkladov. „Vďaka tomuto kroku mesto ušetrilo až 500 ton materiálu, ktorý by inak skončil na skládke a musel byť nahradený novým. Finálnu podobu dodá terazzu až prebrúsenie celej plochy po obvode fontány,“ doplnila Schmucková.

Fontána Družba

Počas minulého leta upravili bazény fontány, nanovo vybudovali betónovú konštrukciu, šachty, žľaby a hydroizoláciu. „V rámci obnovy sme odstránil obvodový múr bazénov, čím bude fontána po ukončení rekonštrukcie prístupnejšia ľuďom a počas horúcich letných dní do nej budú môcť vojsť a ochladiť sa,“ dodala hovorkyňa. Fontána Družba má tvar rozvíjajúceho sa lipového kvetu, ktorý symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi. Dielo vznikalo v rokoch 1979 až 1980.Námestie slobody vzniklo v druhej polovici 20. storočia, jeho súčasťou bolo do roku 1992 aj súsošie s komunistickým prezidentom Gottwaldom. Námestie premenovali na Námestie slobody po roku 1989 a slúžilo na príležitostné koncerty, spoločenské akcie či demonštrácie. V lete zväčšili aj plochu určenú pre zhromažďovanie v časti námestia pri Úrade vlády.


Pridaj komentár