Dátum: 14. apríla 2023 Autor: Metropola Komentáre: 0
SÚŤAŽ: Vyhrajte dva lístky na nádherný muzikál Bedári

Vyhrajte dva lístky na jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias, ktorý odohrajú na doskách divadla Nová scéna 16. apríla 2023 o 19:00. Stačí vyplniť formulár na konci článku a budete zaradený do žrebovania o dva lístky na muzikál Bedári.

BEDÁRI / Les Misérables

Jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias
SÚŤAŽ: Vyhrajte dva lístky na nádherný muzikál Bedári
Foto: Divadlo Nová scéna / Marek Malůšek

Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychádza z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga „Les Misérables“ (1862) a našiel absolútne adekvátne spracovanie v javiskovom muzikálovom stvárnení. V jeho deji sa majstrovsky prelínajú príbehy hlavného hrdinu Jeana Valjeana, jeho neúnavného prenasledovateľa, policajného komisára Javerta, malej siroty Cosetty, ktorá nájde domov a neskôr aj svoju lásku v študentovi Mariusovi, zvrhlej komickej dvojice majiteľov krčmy Thénardierovcov, ktorí prežijú akýkoľvek politický režim. To všetko na pozadí výbušnej doby, v lete roku 1830 v Paríži, kedy vyrastú barikády revolúcie, ktorej sa mnohí hrdinovia tohto príbehu aj zúčastňujú.

Muzikál BEDÁRI francúzskych autorov Alaina Boublila (libreto) a Claude-Michel Schőnberga (hudba) sa po 39 rokoch od jeho parížskej premiéry dostáva pred slovenských divákov v prebásnení Jána Štrassera. V réžii a hudobnej supervízii Marie Zamora sa v hlavnej postave Jeana Valjeana predstaví Titusz Tóbisz, postavu Javerta hrajú v alternácii Lukáš Vlček a Jiří Daniel, rolu Mariusa hrá Peter Makranský, Cosettu alternujú Alžbeta Bartošová a Michaela Baladová Danielová, Thénardierku stvárňujú Katarína Hasprová a Marta Potančoková, Thénardiera alternujú Jaroslav Rusnák a Igor Šimeg, v postave Fantiny sa predstaví Veronika Prášil Gidová.

SÚŤAŽ: Vyhrajte dva lístky na nádherný muzikál Bedári
Foto: Divadlo Nová scéna / Marek Malůšek

Veľkolepá scénická freska, v ktorej sa striedajú davové scény s obrazmi intímnymi, láska s nenávisťou a boj s nádejou v lepší svet. Titul Bedári je náročný aj z pohľadu scénografie (výtvarník scény Petr Hloušek), množstva rekvizít a vyše dvoch stoviek kostýmov, ktoré navrhla kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová. 35 účinkujúcich a 25 členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu dopĺňajú ešte desiatky technikov, osvetľovačov, zvukárov, garderobierok, maskérok, šepkárky a inšpicie v zákulisí. Na chode predstavenia sa tak podieľa 100 ľudí.

Muzikál BEDÁRI mal svetovú premiéru v roku 1980 v parížskom Paláci športu, anglická verzia muzikálu bola prvý krát uvedená v londýnskom Barbican Theatre v roku 1985 a o dva roky neskôr na Broadway. Ide o najslávnejší a najdlhšie hraný divadelný muzikál na svete, ktorý má na svojom konte viac ako 160 medzinárodných ocenení vrátane 8 ocenení Tony Awards.

SÚŤAŽ: Vyhrajte dva lístky na nádherný muzikál Bedári
Foto: Divadlo Nová scéna / Marek Malůšek

Originálna londýnska inscenácia v produkcii najväčšieho muzikálového impresária Camerona Mackintosha sa nepretržite uvádza v londýnskej divadelnej štvrti West End od roku 1985 a odohralo sa viac ako 13 000 predstavení. V januári 2010 zarobila londýnska pokladňa Bedárov svoj prvý bilión libier a dodnes je každé predstavenie Les Misérables vypredané a zapísala sa tak do Guinessovej knihy rekordov ako najväčší muzikálový divadelný úspech. Muzikál doteraz videlo viac ako 70 miliónov divákov, uviedli ho v 52 krajinách, viac ako v 400 mestách a v 22 rôznych jazykoch (napr. angličtine, francúzštine, ale aj češtine, maďarčine, maurícijskej kreolčine, fínčine, dánčine, hebrejčine, estónčine, španielčine či kórejčine) a zlomil všetky rekordy uvádzania muzikálov.SÚŤAŽ

Stačí vyplniť formulár a ste zaradený do žrebovania o dva lístky na muzikál Bedári, ktorý odohrajú v divadle Nová scéna 16. apríla 2023 o 19:00. Žrebovať budeme 13. apríla 2023 o 12:00.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Údaje spracúvava spoločnosť STAR production s.r.o.

Výherca: Vladimír Wyka

Pridaj komentár