Dátum: 19. septembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 2
V sobotu obnovia prevádzku fontány Družba na Námestí slobody

Komplexnú rekonštrukciu vykonávajú po 40 rokoch, zatiaľ zrekonštruovali strojovňu, vymenili rozvody a opravili povrchy.

Bratislava pokračuje s obnovou Námestia slobody, ktorého dominantou je fontána Družba. Ako uvádza magistrát na sociálnej sieti, komplexnú rekonštrukciu námestia vykonávajú po 40 rokoch. Cieľom je oživiť verejný priestor vrátane fontány, ktorá bola od roku 2007 nefunkčná, a zachovať pritom jedinečný charakter námestia. V rámci prác zatiaľ zrekonštruovali strojovňu, vymenili rozvody a opravili povrchy. „Inštalované budú nové čerpadlá a celková technológia fontány. Pôvodné torzo čerpadiel ostane zachované na pamiatku,“ priblížilo mesto.

Mesto pokračuje s obnovou Námestia slobody, ktorého dominantou je fontána Družba
foto: facebook.com/Bratislava.sk

Starú popraskanú dlažbu recyklujú a vytvoria z nej terazzo – trvácny a estetický materiál tvorený zmesou kamenných drtí, ktorým bude námestie vydláždené. „Ušetríme tým približne 500 ton materiálu, ktorý by musel byť odvezený na skládku,“ vysvetlil magistrát. Plastiku s názvom Lipový kvet chemicky vyčistia, čím jej navrátia pôvodný lesk. Na tomto spôsobe čistenia sa podľa mesta zhodli reštaurátori aj pamiatkari ako na najšetrnejšom.

Mesto pokračuje s obnovou Námestia slobody, ktorého dominantou je fontána Družba
Foto: facebook.com/Bratislava.sk

Momentálne realizujú práce na komplexnej rekonštrukcii osvetlenia, následne osadia stĺpy a zdroje osvetlenia. „Vyvýšené záhony znižujeme na úroveň námestia, takže priestor bude otvorenejší, bezpečnejší a prístupnejší,“ konštatuje mesto s tým, že podobne upravia aj fontánu, kde odstránili obrubu a múriky medzi bazénmi. Počas jesennej výsadby na námestí a pred gastro prevádzkou vysadia stromy, čím vznikne prirodzený tieň. „Mobiliár so špecifikým dizajnom vymeníme za kvalitnejšie, avšak verné repliky, namaľované žltou farbou – ako v roku 1984,“ uzavrel magistrát.

Obnova fontány Družba a Námestia slobody je súčasťou Programu obnovy verejných priestorov Metropolitného inštitútu Bratislavy.

2 People reacted on this

Pridaj komentár