Dátum: 14. decembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Staré Mesto dnes podpísalo zmluvu o predaji Divadla Nová Scéna

Divadlo Nová scéna (DNS) v Bratislave získalo od Starého Mesta nebytové priestory, v ktorých pôsobí.

Ako informovala PR manažérka DNS Zuzana Šebestová, zmluvu o odpredaji priestorov dnes podpísali generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová a starosta mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Matej Vagač. Na podpise zmluvy v priestoroch DNS sa zúčastnila aj ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Štát, ako zriaďovateľ divadla, zaplatí za priestory sumu 3,66 milióna eur.

Poslanci Starého Mesta schválili predaj dvoch nebytových priestorov s rozlohou približne 8 400 metrov štvorcových na utorkovom zastupiteľstve. Podmienkou predaja je zachovanie činnosti divadla na minimálne 20 rokov. Mestská časť získa z predaja polovicu sumy, druhá časť pôjde do rozpočtu magistrátu, ktorý je vlastníkom priestorov. „Vlastníctvo priestorov bolo pre nás vždy kľúčové. Sme radi, že ministerstvo kultúry a štát s kúpou súhlasili,“ povedala riaditeľka Fašiangová.

Nebytové priestory sú v majetku hlavného mesta Bratislavy a v správe Starého Mesta, od ktorého si ich divadlo prenajíma od roku 1994. Na základe zmluvy z roku 2004 uhrádzalo Divadlo Nová scéna, príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, mestskej časti mesačné nájomné 1 547 eur, čo predstavuje ročný nájom v hodnote 18 563 eur. „Sumu za prenájom stanovenú v roku 2004 sa mestská časť niekoľkokrát pokúšala navýšiť, vždy však neúspešne,“ priblížila hovorkyňa Starého Mesta Martina Karmanová s tým, že nízke nájomné nedokázalo mestskej časti pokryť výrazné náklady spojené so sanáciou priestorov. Ako dodala, ani vedenie divadla nemohlo zabezpečiť rekonštrukcie spojené s realizáciou činností, na ktoré bolo zriadené, keďže priestory im nepatrili.

Pridaj komentár