Dátum: 14. decembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Bratislavský samosprávny kraj bude v piatok očkovať proti HPV vírusu

Lekári Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) budú v piatok 16. decembra očkovať proti HPV vírusu v zdravotnom stredisku v bratislavskej Petržalke na Rovniankovej.

Ako informuje BSK na svojej webovej stránke, očkovať budú v čase od 13:00 do 18:00 tých, ktorých už očkovali, ale budú podávať aj prvé dávky. V prípade záujmu o očkovanie je potrebná registrácia na stránke BSK. „Očkujeme deti od 9 rokov, aj dospelých, obe pohlavia,“ uvádza samospráva. Očkovacia schéma je dvojdávková pre deti do 15 rokov a trojdávková nad 15 rokov.

Očkovanie proti HPV je plne hradené pre 12-ročné dievčatá a chlapcov, starším deťom preplatia zdravotné poisťovne časť ceny vakcíny. Dospelí vakcínu uhrádzajú v plnej výške. „Je to možnosť, ako predísť rakovine. Je to asi jediná rakovina, ktorá má tento infekčný pôvod a dá sa jej zabrániť,“ pripomína lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay. Očkovanie organizuje BSK v spolupráci s občianskymi združeniami Liga proti rakovine a Nie rakovine.

HPV (ľudský papilomavírus)

je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. „Na Slovensku zbytočne zomiera na rakovinu krčka maternice viac ako 200 žien ročne. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka,“ upozorňuje samospráva.

Pridaj komentár