Dátum: 1. júla 2024 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Spoznaj cez prázdniny svoje HLAVNÉ MESTO

Leto je ideálny čas na objavovanie geniusloci a tajomstiev nášho hlavného mesta. Bratislava, historické a kultúrne srdce Slovenska, ponúka množstvo zážitkov, ktoré nás prenesú späť do minulosti a zároveň okúzlia modernou atmosférou.

DEŇ 3: Moderná architektúra a oddych pri vode

MESTO BUDÚCNOSTI

DEŇ 3: Moderná architektúra a oddych pri vode

Aby si každý prišiel na svoje, historické budovy na chvíľu vymeníme za modernú architektúru. Zavítame do novodobej Bratislavy, nazývanej Skypark. Inovatívny moderný komplex elipsových výškových budov, ktoré sú symbolom dynamického rozvoja hlavného mesta. V ich tesnej blízkosti sa týči rarita – ikona zlatej industriálnej éry Jurkovičova tepláreň, ktorá v sebe prepája historickú a modernú architektúru. Tehlovú budovu pôvodne postavili v roku 1944. Po nedávnej rekonštrukcii slúži ako multifunkčný priestor pre kultúrne a spoločenské podujatia a teraz aj miesto, kde si doprajeme osviežujúce ľadové espreso.

 ikona zlatej industriálnej éry Jurkovičova tepláreň

ZAUJÍMAVOSŤ:
O tom, že Jurkovičova tepláreň pochádza naozaj od architekta Dušana Jurkoviča, sa nezanechal žiadny písomný autorský dôkaz. Budova nesie charakteristické prvky jeho tvorby a vznikla v jeho poslednom tvorivom období, keď spolupracoval so Západoslovenskými elektrárňami. No hoci dôkazy neexistujú, experti na jeho tvorbu nepochybujú, že za podobou teplárne stojí práve on.

Kofeín nás poháňa vpred. Smerujeme opodiaľ k najvyššej budove Slovenska – nášmu jedinému mrakodrapu Eurovea Tower. Odtiaľ sa budeme uberať ďalej nábrežím, až kým nezaboríme nohy do piesku.

NA PLÁŽI

V čase obeda nás ostré slnko láka schladiť sa pri vode. Najbližšie hodiny preto strávime na pieskovej pláži v centre Bratislavy, na pravom brehu Dunaja. Tyršák prináša do mesta zábavu a oddych. Po zvyšok dňa tu máme bohatý program. Na jednom mieste sa nám ponúka kultúra, gastro špeciality, športové aktivity, premietanie filmu. To všetko pri nezabudnuteľnom výhľade na Hrad. Čas letí, čo nevidieť je tu večer. Vyvezieme sa na UFO, reštauráciu s vyhliadkou na unikátnom Moste SNP a užívame si západ slnka. Pod nami lenivo tečie Dunaj a my si pripíjame na ukončenie našich potuliek hlavným mestom. Toto je Bratislava.


< Druhý diel


Pridaj komentár