Dátum: 1. júla 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
Ružinovskú Hirošimu by mohli zbúrať už na budúci rok, uviedol starosta

Bývalý obchodný dom v bratislavskom Ružinove, prezývaný ružinovská Hirošima, znepokojuje obyvateľov už viac ako 15 rokov. Starosta Ružinova Martin Chren v rozhovore pre agentúru SITA prezradil novinku, ktorá by po rokoch mohla smerovať k jeho zbúraniu. Ak pôjde všetko podľa plánu, začiatkom budúceho roka by podľa neho mohlo byť vydané územné, stavebné a búracie povolenie. Spustnutý skelet v Ružinove by tak mohol konečne zmiznúť.

Starosta uviedol, že už pred dvoma rokmi bol skalopevne presvedčený, že Hirošime odzvonilo. „My sme tam vtedy s novým investorom dlho rokovali. Vyhlásila sa medzinárodná architektonická súťaž, do ktorej sa prihlásilo viac ako sto architektonických kancelárií z celého sveta,“ pripomenul Chren situáciu spred dvoch rokov. Do finále sa vtedy dostalo päť najlepších projektov a víťazom sa stalo štúdio Jakub Cigler Architekti.„Nakreslili tam krásny projekt, pri ktorom nič nie je vyššie, než budovy v okolí,“ priblížil starosta. V rámci projektu plánovali aj obnovu Papánkovho námestia, teda mestská časť by dostala späť tento svoj verejný priestor. „Bol som vtedy presvedčený, že nič sa nemôže stať a Hirošima sa do roka zbúra,“ poznamenal Chren. Potom sa však v rámci procesu EIA odvolal jeden človek, ktorý tam podľa neho ani nebýva.

„Rozklad musel potvrdiť minister a 1,5 roka minister životného prostredia nepodpísal papier, ktorý má zo zákona povinnosť podpísať do 30 dní,“ zdôraznil starosta s tým, že podpisu sa dočkali až v januári tohto roka. Za dva roky nečinnosti na spustošenom pozemku narástlo približne 150 stromov. Väčšina z nich boli náletové dreviny, avšak pribudlo aj niekoľko kusov zákonom chráneného topoľa čierneho.

„Takže sa tam znova muselo robiť obrovské výrubové konanie a tá novinka je, že už je vydané právoplatné výrubové rozhodnutie, čo je posledný papier, kde to mohol niekto napádať a predlžovať,“ vysvetlil Chren. „Na tomto mieste je právoplatné stavebné povolenie na obchoďák veľkosti Polusu, a to tam nikto z nás nechce,“ doplnil s tým, že namiesto toho tam má vyrásť približne 220-240 bytov, zelené plochy a námestia.

Pridaj komentár