Dátum: 7. februára 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Hirošima

Obchodný dom Ružinov – neslávne známy ako Hirošima, svojím vzhľadom kazil okolie viac ako 20 rokov. Strašidelný skelet by však v najbližších rokoch už mal byť minulosťou. Bude súčasťou nového centra Ružinova.

Ružinovská Hirošima - ako to s ňou vyzerá?
Zdroj facebook.com

Z prelomového diela Hirošima

Obchodný dom Ružinov bol postavený v 80. rokoch minulého storočia a vznikal zároveň s projektom domu kultúry v Ružinove. Cieľom bolo vytvoriť základ akéhosi centra pozdĺž Tomášikovej ulice. Bol to prvý obchodný dom, ktorý združoval viaceré obchodné prevádzky, a preto ho môžeme považovať za určitý druh nákupného centra, aké poznáme dnes.  Tvorcovia obchodného domu všetko dotiahli do najmenších detailov. Nielenže napríklad vstupná hala bola odborníkmi považovaná za medzník vo vývoji slovenskej architektúry, „vyšperkovali“ napríklad aj značku obchodného domu, grafický dizajn informačného systému ba i baliaci papier, za čím stál akademický maliar Igor Meluzin. V roku 1998 prešiel obchodný dom prestavbou a posledný majiteľ prišiel s myšlienkou obchodný dom úplne prestavať. V roku 2005 bola ukončená jeho prevádzka a následne bol rozobratý až na nosnú konštrukciu, ktorá ďalej chátrala až prišla k svojmu aktuálnemu pomenovaniu – Hirošima.

Čo bude ďalej?

Kvôli komplikovaným majetko-právnym vzťahom sa s objektom dlho nedalo pohnúť. Veci sa dali do pohybu až koncom roka 2018, kedy pozemky dostala do vlastníctva spoločnosť MiddleCap Group. Následne bolo posudzovaných až 270 architektonických štúdií z celého sveta, spomedzi ktorých bol odbornou komisiou vyhodnotený ako víťazný návrh od Jakub Cigler Architekti. Dbať chcú predovšetkým na zveľadenie verejného priestoru v danej lokalite, množstvo zelene, či neprekročenie výšky stavieb nad úroveň aktuálnej okolitej zástavby.

Vyrásť by tu malo nové centrum Ružinova, ktoré bude obnovené ako celok, od Ružinovskej ulice až po Obilnú. Bude pozostávať z polyfunkčného obytného súboru s názvom Nové centrum Ružinova – Polyfunkčný bytový dom. Súčasťou bude aj rekonštrukcia domu kultúry v Ružinove či revitalizácia Papánkovho námestia. Proces výstavby sa mal začať pôvodne ešte v roku 2022 avšak ešte stále sa tak nestalo. Podľa posledných informácií sa ešte čakalo na rozhodnutie z Ministerstva životného prostredia a následne malo sa malo začať so stavebnými prácami. O tom, ako tento projekt bude pokračovať vás budeme informovať.

Pridaj komentár