Dátum: 7. februára 2024 Autor: SITA Komentáre: 0
Ján Hrčka: Navyšovanie kapacít materských škôl je zbytočné

Trend navyšovania kapacity materských škôl zbytočný. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal starosta bratislavskej Petržalky Ján Hrčka. „Keď som nastúpil v roku 2018, Petržalka mala neprijatých 920 detí,“ uviedol s tým, že za štyri roky mestská časť rozšírila kapacitu v materských školách o 580 detí. „Už v roku 2021 sme prijali všetky deti staršie ako tri roky, v roku 2022 sme prijali ešte aj väčšinu tých, ktorým zle vychádzali roky, a teda nemali dovŕšený vek troch rokov,“ doplnil.

Podľa starostu najväčšej mestskej časti demografia ukazuje, že počet detí bude v nasledujúcich rokoch výrazne klesať. „V roku 2023 sa narodilo najmenej detí v histórii na Slovensku. Je to obrovský prepad a najbližších 10 rokov ten pokles bude nasledovať,“ poznamenal s tým, že samosprávy budú musieť postupne rušiť škôlky a trend rozširovania kapacít už nie je aktuálny. „V roku 2026 bude menej detí v materských školách, ako bolo v roku 2018 a všetky tie navýšené kapacity škôlok vo všetkých samosprávach od roku 2018 budú nepotrebné,“ doplnil.

Petržalka má 22 materských škôl a ďalších päť, ktoré sídlia v základných školách. „Dohromady je to asi 3300 detí na materských školách, takže je to naozaj obrovské číslo,“ skonštatoval starosta. Podľa neho sú čiastočne problémom Petržalky nové štvrte ako napríklad Slnečnice. „My síce kapacitu budeme mať dostatočnú, dokonca vysoko prevyšujúcu potreby, ale nebudeme ju mať rovnomerne rozloženú,“ dodal s tým, že niektoré budovy škôlok budú musieť rušiť a iné stavať alebo kupovať v nových štvrtiach.

Podľa Hrčku dnes ešte mnohí predstavitelia samospráv neveria tomu, že trend poklesu škôlkarov bude pokračovať a budujú ďalšie kapacity. Podľa neho však demografia ukazuje, že pokles detí nebude postupný, ako doposiaľ, ale naopak rapídny.„ V roku 2021 sa narodilo na Slovensku 56 800 detí, v roku 2022 na to už bolo to o 4 000 menej, bolo ich 52 800. A za minulý rok to vyzerá, že to bude 48 600 až 48 800, to je o ďalších 4 000 menej,“ uviedol s tým, že za dva roky dosiahol pokles detí približne 8-tisíc.

Opačný problém podľa starostu predstavujú seniori. „Kým v roku 2001 bolo v Petržalke sčítaných približne 5-tisíc ľudí starších ako 62 rokov, v roku 2011 to už bolo 18-tisíc,“ spresnil s tým, že za posledné roky sa počty pohybujú nad 32-tisíc. „Takže ten trend je úplne opačný, zariadenia pre seniorov, denné stacionáre a zariadenia opatrovateľskej služby budú ďaleko viac potrebné ako boli materské školy. Teraz vlastne ľudia to ešte necítia, ale dovolím si tvrdiť, že to tak bude,“ uzavrel.

Pridaj komentár