Dátum: 18. júna 2020 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Sme nákupní maniaci?

Koronavírus riadne zamiešal našimi životmi. Popri mnohých obmedzeniach sme najmä my, čo už viac pamätáme, mali aj akýsi pocit déjà vu. Vyvolávali ho rady pred obchodmi a kolektívne vzrušenie, ktoré nás vždy zasiahlo pri informácii „dostali droždie“.

Napriek tomu, že väčšina z týchto „návratov“ do mladosti pominula, jeden zostáva. Obchody v nedeľu zostávajú naďalej zatvorené, ako kedysi. A hoci by sa na prvý pohľad zdalo, že ide výlučne o vec nás, spotrebiteľov, prípadne zamestnancov obchodných reťazcov, problém sa presunul aj do politickej roviny. A práve tam rezonuje najviac.

Minister hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík považuje zatvorené obchody v nedeľu za obmedzenie slobody a vyjadril sa na túto tému veľmi jednoznačne  „Zásadne nesúhlasím s tým, aby obchody boli zatvorené v nedeľu. Pán premiér ma ubezpečil, že budú zatvorené iba počas mimoriadneho stavu. Ak ten skončí, tak padne aj tento nedeľný zákaz. Ja preto verím, že slovo premiéra platí.“ Minister práce Milan Krajniak si nemyslí, že je nevyhnutné, aby boli obchody otvorené sedem dní v týždni. Argumentuje, že aj pracovníci v predajniach by si zaslúžili mať jeden deň voľný, ktorý by mohli tráviť s rodinami. Prirodzene, aj na toto stanovisko existuje silný protiargument a to, že samotní zamestnanci obchodov vítajú prácu cez voľné dni. Kvôli vyšším príplatkom. Je zrejmé, že táto téma bude v politickej garnitúre ešte nejaký čas rezonovať. Nás zaujímalo, čo si o probléme myslia zákazníci a zamestnanci v obchodoch.

Sme nákupní maniaci?

Sme nákupní maniaci?

Podľa pomerne veľkého priestoru, ktorý sa téme v médiách poskytuje, by sa zdalo, že áno. No štatistiky hovoria niečo iné. Zatvorené brány obchodov podľa prieskumov agentúry 2 muse, zaoberajúcou sa touto problematikou, neprekážajú až 90 % opýtaných. Z toho viac ako osemdesiat percent je presvedčených, že je to správny krok. A súhlasia nielen skôr narodení, ale aj mladšie ročníky, ktoré vlastne obmedzenie predaja nezažili. Je len desať percent tých, pre ktorých sú nedeľné nákupy nevyhnutnosť.

Aj náš redakčný „prieskum“ korešponduje s touto štatistikou. Je pondelok ráno a my sa vydávame do predajní Lidl, Tesco a Kraj. Všade je pokoj, nijaké zástupy vyhladovaných, čo po nedeľňajšom nákupnom pôste túžia po čerstvom rožku, neobliehajú predajné priestory.

Trvalo pár minút, kým sme stretli dvojicu žien v dôchodcovskom veku, aby sme sa spýtali, ako prijali fakt, že obchody sú v nedeľu zatvorené. „Mne to neprekáža, penzisti v nedeľu aj tak nenakupujú,“ odpovedala Viera. Ďalší návštevníci Tesca reagovali na otázku pomerne odmietavo: „To už fakt nemáte iné starosti?“ Protiotázkou odpovedal pán v strednom veku. „Ja som ani predtým nechodil v nedeľu na nákupy. Som za to, aby aj naďalej ostali obchody  zatvorené“.

„A nech si predavači v nedeľu oddýchnu, veď si to po celom týždni zaslúžia,“ vyjadrila sa Ivana, ktorej sme sa na meno spýtali aspoň dvakrát, keďže pôsobila ako kópia populárnej komičky Evelyn a s rúškom na tvári sme si neboli celkom istí, či sme nepristihli na nákupe šoubiznisovú hviezdu.

V priebehu predpoludnia sme sa nestretli ani s jedným zákazníkom, čo by si želal mať obchody v nedeľu otvorené. Síce niektorí potvrdili, že si na ten komfort už zvykli, ale pokojne sa bez neho zaobídu. A tiež sme skonštatovali, že napriek tomu, že bol predtým voľný deň, netvorili sa rady na vozíky, na aké sme boli zvyknutí v predchádzajúcich týždňoch. Nuž, zákazníci sú spokojní, ale ako vítajú deň voľna predajcovia?

My sa prispôsobíme zákazníkom

V prevádzkach veľkých obchodných reťazcov Tesco, Kraj a Lidl sa zamestnanci s nami veľmi zhovárať na túto tému nechceli. Len v takých polosúkromných rozhovoroch, keď už bol diktafón uložený v kabelke a fotoaparát vypnutý, povedali svoj názor. Väčšina je tiež za to, aby mali voľný deň. „Práca v obchode je náročná, aj fyzicky pri dokladaní tovaru, no najmä je náročná neustála komunikácia s ľuďmi, ktorí si frustrácie z práce a rodiny ventilujú na nás,“ dozvedáme sa od mladej predavačky. O chvíľu sa k nej pridali ďalšie kolegyne. Svorne tvrdili, že príplatky sú síce fajn, ale nenahradia voľno, ktoré s radosťou privítali a vôbec by im neprekážalo, ak by to tak zostalo naďalej.

Konkrétne vyjadrenia sme nezískali ani od manažérov prevádzok. Všetci nás odkázali na hovorcov sietí hypermarketov, ktorí sú podľa nich jediní oprávnení vydávať stanoviská. Chvíľu s tým máme problém – prečo nie je vhodné povedať svoj súkromný názor – no chápeme, že interné predpisy nie sú len dekorácia pracovnej zmluvy a treba ich dodržiavať.

Stanoviská obchodných reťazcov

Matej Kibica

Generálny riaditeľ Terno real estate Stanislav Čajka, pod ktorý patrí aj sieť predajní Kraj, nám prostredníctvom hovorcu Mateja Kubinca poskytol toto vyjadrenie: Nechať obchody zatvorené v nedeľu sa osvedčilo už počas koronakrízy, najmä s ohľadom na zamestnancov. Každý by mal mať možnosť byť jeden deň v týždni s rodinou, oddýchnuť si a načerpať nové sily. Obchody sú v súčasnosti v nedeľu zatvorené už niekoľko týždňov. Vidíme, že zákazníci si už zvykli. Dlhodobo takto fungujú s rôznymi odchýlkami už viaceré krajiny EÚ a neevidujú problémy. Návrh ponechať aj naďalej obchody zatvorené v nedeľu považujeme za dobrý.“

Podobne zareagovali aj v Lidli

Tomáš Bezák

Citujeme tiež  stanovisko spoločnosti Lidl, ktoré nám poslal Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie. „Aktuálny zákaz nedeľného predaja bol prijatý ako jedno z opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Ak by toto opatrenie malo mať platnosť po skončení mimoriadnej situácie, malo by sa tak stať po širokej odbornej diskusii aj za účasti predstaviteľov obchodu. Takejto diskusii sa nebránime. V prípade schválenia takéhoto zákazu však musí platiť pre všetky predajné formáty bez rozdielu zamerania či veľkosti predajnej plochy, aby nevznikali konkurenčné výhody pre účastníkov trhu a nedochádzalo k diskriminácii jednotlivých obchodníkov.“

Toľko veľké obchodné reťazce. Navštívili sme aj menšiu predajňu Drogérie TOP a jej majiteľ Milan Stratený sa na tému predaja v nedeľu vyjadril jednoznačne a bez váhania. „Nikdy sme nemali otvorené v nedeľu a nemám pocit, že by nám to chýbalo v tržbách. Nám sa to osvedčilo a určite by sme na tom nič nemenili a ani meniť nebudeme, nech sa už situácia vyvinie akokoľvek.“

Nuž, naozaj sa zdá, že my, Slováci, nie sme fanatickí nákupní maniaci a vieme tráviť voľný čas aj inak ako nákupmi. A hoci posledné slovo na tému – otvoriť či neotvoriť obchody aj v nedeľu – bude mať vláda, určite to nebude dôvod, ktorý by národ vyhnal do ulíc. Mnohí si to asi ani nevšimnú…

Pridaj komentár