Dátum: 13. júna 2020 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Slovenka roka 2020 - Obrazy s hĺbkou duše a výnimočnosťou

Už dvanásty raz vyhlásil týždenník Slovenka anketu Slovenka roka. Každý rok v nej predstavuje a nominuje v deviatich kategóriách vedecko-kultúrno-spoločenského života výnimočné ženy, ktoré vynikajú vo svojich profesiách. Vernisáž portrétov tohtoročných nominantiek, ktorých autorkou je fotografka Ivona Orešková, bola milou predzvesťou slávnostného vyhlásenia výsledkov ankety. To bude 30. augusta v historickej budove Slovenského národného divadla a v priamom prenose RTVS ho môžete zažiť aj vy.

„Anketa Slovenka roka vznikla pred dvanástimi rokmi. Jej hlavnou myšlienkou bolo a stále je – ukázať a prezentovať dámy výnimočné vo svojich pracovných oblastiach. Nie sú to celebrity, no svojou prácou dosiahli vynikajúce výsledky nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Hlavným poslaním ankety a aj hlavným poslaním týždenníka Slovenka je, aby prezentovali tieto dámy, ukázali ich národu a priniesli ich príbehy, ktoré môžu motivovať iné Slovenky. Sme hrdé, že máme potenciál žien, ktoré dokážu veľké veci,“ hovorí riaditeľka vydavateľstva STAR production a autorka myšlienky ankety Slovenka roka Mária Reháková.

Pozvanie na slávnostnú vernisáž do bratislavského hotela Double Tree by Hilton neodmietol ani predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár. „Som rád, že som sa ocitol medzi týmito vzácnymi dámami. Mrzí ma, že posledné roky sledujeme, ako sa všetko naše pekné slovenské zatracovalo a stavalo do úzadia. Akoby sme mali byť len svetoobčania a euroobčania. Ale my máme byť na čo pyšní! My, muži máme byť prečo hrdí na výnimočné slovenské ženy, ktoré dosahujú úžasné úspechy vo svojom profesijnom odbore. Preto anketu Slovenka roka podporujem a časopis Slovenka s jeho sedemdesiatdvaročnou históriou považujem za jeden z kľúčových pilierov našej kultúry. Nominované dámy môžu byť príkladom pre všetkých a budem rád, ak si z ich odhodlania vezmú príklad aj moje dcéry,“ dodal.

Pár hodín pred koronou, ale predsa sme to stihli Spolupráca fotografky Ivony Oreškovej s anketou Slovenka roka je už niekoľkoročná milá tradícia a mala pokračovanie aj tento rok. „Som rada, že som mohla byť opäť súčasťou projektu a opäť som spoznala dvadsaťosem fantastických dám, s ktorými som viedla zaujímavé rozhovory. Pri fotografovaní sme sa zabavili, aj trochu potrápili, ale myslím si, že som každú z nominantiek presvedčila o tom, že je krásna a dúfam, že sa mi to podarilo zvečniť aj na fotografiách,“ hovorí autorka obrazov, renomovaná fotografka Ivona Orešková. S nominovanými dámami strávila dva dni v haličskom kaštieli Galicia Nueva, len pár dní pred vypuknutím koronavírusu na Slovensku. „Fotografovanie sme stihli naozaj minútu pred dvanástou, následne nás koronavírus na pár mesiacov zatvoril doma. O to radšej dnes konštatujem, že sa to podarilo, všetko sme stihli a domov sme si odniesli krásne zážitky,“ dodáva.

Každá výstava má svojho kurátora a umeleckú stránku fotografií si pozrel a zhodnotil aj výtvarník Achilleas Sdoukos„Anketa Slovenka roka patrí medzi krásne spoločenské udalosti, ktoré vyzdvihujú pozitívne vlastnosti a intelekt, a tým dodáva energiu aj nám ostatným. Pre mužov ste vy, ženy, ako nežnejšie pokolenie nesmierne inšpiratívne. Viete byť líderkami v tom, čo robíte, a zároveň sa realizujete vo vašich domovoch. Vnímam to ako obdivuhodnú prácu navyše. Charakterové črty nominantiek sú na portrétoch krásne vykreslené. Laureátky motivujú nás všetkých, aby sme prácu, ktorú milujeme, robili zodpovedne a stále lepšie.“

Ivona Orešková

Pridaj komentár