Dátum: 24. júna 2020 Autor: Katarína Hanzelová Komentáre: 0
Vzdrica - Medzi Dunajom a hradom vzniká miesto, ktoré bude na všetkých pohľadniciach Bratislavy

Príbeh Vydrice pokračuje. Najočakávanejší projekt v historickom bratislavskom podhradí naberá čoraz konkrétnejšiu podobu a to nie len s postupujúcimi prácami na území Vydrice. Developer Vydrica Development spustil začiatkom júna oficiálny predaj bytov v prvej etape a na webe projektu sprístupnil pôdorysy bytov a tiež bližší plán podoby predĺženého bratislavského Korza.

Nová štvrť s bohatou históriou

Vizualizácia Vydrica

Záujemcovia o kúpu bytu môžu osobne navštíviť aj predajné miesto priamo pod hradom, kde ich čaká  zážitková forma prezentácie vo virtuálnej realite, táto umožňuje realisticky zažiť celkovú atmosféru vydrických uličiek aj výhľady z jednotlivých bytov.

Pre jednoduchšiu orientáciu v projekte ho tvorcovia komunikujú v troch samostatných celkoch, ktoré spolu vytvárajú Vydricu: byty, kancelárie a Korzo. To všetko sa odohráva v unikátnej lokalite, ktorá sa v Bratislave nikde inde neopakuje. Vydrica ako súčasť historického Podhradia v projekte priamo nadväzuje na bohatú minulosť lokality a v srdci Bratislavy vytvára novú štvrť, spájajúcu najatraktívnejšie atribúty mestského života. „Obnova unikátnej lokality pod hradom postupne dozrievala až do súčasnej podoby, ktorá spĺňa všetky potreby moderného, kvalitného a pocitovo príjemného miesta. Nielen pre budúcich obyvateľov, ale pre všetkých Bratislavčanov,“ hovorí Juraj Rehák, člen dozornej rady Vydrica Development.

Bývanie v absolútnom strede

Vizualizácia Vydrica

Ľudia tvoria mesto a jeho genius loci. Susedia z ulice sa poznajú celé roky, stretávajú sa v miestnych podnikoch, obchodíkoch a parkoch, čím vytvárajú atmosféru pohody, ktorá do štvrte láka nových návštevníkov. Preto tím tvorcov, architektov a urbanistov kládol pri návrhu dôraz na vytvorenie pocitovo príjemného miesta s malými uličkami a rôznorodou architektúrou, typickou pre centrum mesta. Bývanie v centre pod hradom na brehu Dunaja, priláka ľudí, ktorí milujú mestský život a užívajú si centrum diania. Nová mestská štvrť s kvalitnou modernou architektúrou a citlivým urbanistický prístupom ponúkne bývanie priamo na Korze v priamom dotyku živej ulice, plnej kaviarničiek, reštaurácií ale aj umenia, remesiel a dizajnu.

Tím architektov kládol rovnako veľký dôraz nielen na dizajn budov, ale aj na vnútorné dispozície bytov a ich vysoký štandard. Pri výbere štandardov a použitej technológie sme sa zamerali najmä na kvalitu životného prostredia a zdravé bývanie. K štandardom bytov patrí podlahové kúrenie, zdravé stropné chladenie, rekuperácia a klima omietky. Staviame byty, ktoré budú v kurze aj o viac než desať či pätnásť rokov,“ hovorí Juraj Ťahún, riaditeľ predaja projektu Vydrica.  

V ponuke bytov sú pestré možnosti, od najmenšieho jednoizbového bytu s rozlohou 22,6 metrov štvorcových, po najväčší 5-izbový penthouse so 163,90 metrami štvorcovými a terasou o rozlohe 24,30 metrov štvorcových. Do cien za bývanie vo Vydrici sa premieta okrem spomínaných najvyšších štandardov hlavne výnimočná lokalita pod hradom a pridaná hodnota v podobe kvalitného verejného priestoru, ktorý vznikne predĺžením bratislavského Korza a prepojením centra mesta. Po dokončení kompletnej výstavby bude vlastniť byt vo Vydrici menej ako 400 majiteľov. 

Bratislavské Korzo opäť ožíva

Vizualizácia Vydrica

Viete koľko minút je z centra mesta do Vydrice? Nula, lebo v centre sa práve nachádzate.

Vynovená lokalita pod hradom vracia ťažisko mesta tam, kde sa historicky vždy nachádzalo. Scelením Podhradia zrazu dostane zmysel symbolika Bratislavského hradu ako stredu mesta.

Tým najdôležitejším prvkom Vydrice bude podľa jej tvorcov plnohodnotne využívaný verejný priestor. To znamená miesto pre všetkých Bratislavčanov a návštevníkov z okolia, bez ohľadu na to, či ste obyvateľmi štvrte. Pešie prepojenie Vydrice z centra mesta smerom na západ k Zuckermandlu opäť zreálňuje myšlienku veľkého Bratislavského korza, na ktoré s láskou spomínajú všetky ročníky Bratislavčanov, ktoré ho zažili.

Aj na Vydrici musia ľudia nájsť a zažiť to, čo tu odjakživa bolo: malé obchodíky s pestrým tovarom, zeleninový trh, pekárne, čerstvé ryby a k tomu remeselné dielničky a najlepšia zmrzlinu v meste. Na tú si pamätajú starí Prešporáci a spomínajú ešte ich vnúčatá. Keď došpacírujete po Korze až tam, ocitnete sa uprostred autentickej živej ulice. Vydrické Korzo plánuje developer tak, aby sa stalo naozajstným magnetom pre všetkých obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Pritiahnuť ich majú kvalitné gastronomické služby, možnosti nákupu, zábavy a tiež kultúrneho vyžitia. Parkovanie bude  priamo pri pešej zóne.

Developer Vydrice deklaruje, že do obchodných priestorov na Korze vyberie prevádzky, ktoré ideálne dotvoria živý priestor. K tomu sľubuje priestory na podnikanie priamo do ulice, ale aj výbornú dopravnú obslužnosť s technologicky vyspelým parkovaním a prirodzený pohyb ľudí z centra na západ a od Dunaja k hradu.

Najlepšia adresa v Bratislave

Vizualizácia Vydrica

Vo Vydrici si nájdu svoje miesto všetky dobré nápady a kreatívne projekty, ktoré sa nechcú stratiť vo veľkom biznisovom či nákupnom centre. Ak hovoríme o práci a biznise, treba spomenúť, že Vydrica bola od nepamäti miestom čulého obchodného ruchu. V mieste, ležiacom na dunajskom brode pod hradom sa v stredoveku pretínali dve obchodné cesty, Jantárová a Podunajská. Aj Vodná veža z 13. storočia, ktorá sa zachovala dodnes, slúžila ako mýtny vstup do mesta.

Z poznania historického kontextu vychádzali tvorcovia pri návrhu administratívnych priestorov a budúcich firemných sídiel. Centrum mesta s najlepšou adresou v Bratislave ponúkne aj dnes všetko, čo moderné spoločnosti potrebujú k úspešnej sebarealizácii. Administratívne budovy butikového typu budú najviac vyhovovať menším spoločnostiam, ktoré očakávajú viac než len pracovný komfort. Vydrica aj v tomto smere poskytne okrem reprezentatívnej lokality dostatok možností na pracovné stretnutia pri káve, veľký výber stravovacích prevádzok a k tomu dobrú dopravnú dostupnosť pre autá a iné dopravné alternatívy. Projekt prichádza s inovatívnym parkovaním formou zdieľaných parkovacích miest, ktoré sú už povinnou súčasťou vyspelých veľkomiest. Návrat života do historicky významnej lokality, s ktorou sa dejiny nie príliš pekne zahrali, pomôže Bratislave nájsť svoje stratené centrum a posunie ju medzi metropoly, kam už rozhodne patrí. 

Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development, a.s., ktorá vznikla ako joint venture dvoch spoločností – vlastníka pozemkov Vydrica, a.s., ktorý sa v roku 2018 dohodol s developerskou spoločnosťou Lucron Group, a.s. Po mnohých rokoch tak došlo k oživeniu zámeru a príprave nového projektu. Za návrhom Vydrice stojí tím skúsených domácich architektonických, urbanistických a krajinárskych ateliérov pod vedením štúdia Compass Architekti s medzinárodnými poradcami v oblasti urbanizmu.

Pridaj komentár