Dátum: 6. apríla 2022 Autor: Michal Motúz Komentáre: 1
Pozor! Ak si nájdete okolo vchodových dverí toto, tak zbystrite!

Zlodeji menia stratégiu! Po novom si značia byty hlavne v Bratislavskom štvrtom okrese.

Zlodeji na území Bratislavského kraja si s krádežami vlámaním do bytov nedávajú pokoj. Policajti opäť zaznamenali ďalšie prípady, ktoré majú spoločnú jednu vec – dochádza k nim bez zjavného použitia násilia.

Okrem pôvodných praktík a spôsobov značkovania si bytov a vchodových dverí, začali zlodeji využívať aj nový spôsob – značenie si bytov písaním perom po stenách. Tento nový spôsob sa objavil hlavne v štvrtom Bratislavskom okrese. Policajti na jeho území evidujú doposiaľ celkovo už 8 prípadov tohto druhu trestného činu. V rámci celého Bratislavského kraja evidujeme celkovo 11 prípadov tohto trestného činu spáchaného za tento rok.Podľa doterajších informácií si páchatelia byty vždy vopred vytipujú, pričom následne k samotnému vykradnutiu dochádza cez víkend alebo v čase, keď sú majitelia v práci. V rámci krádeže sa zameriavajú na krádeže finančnej hotovosti a šperkov. Páchatelia aj naďalej využívajú na vstup do samotných bytových domov poškodenie a znefunkčnenie magnetov na vstupných dverách použitím nalepených predmetov.

V tejto súvislosti Polícia SR apelujeme na verejnosť:

 • ak ste zaznamenali pohyb neznámych (podozrivých) osôb vo vchode Vášho bytového domu BEZODKLADNE kontaktujte políciu na bezplatnom čísle 158! Pravdepodobnosť zadržania páchateľa trestného činu je väčšia v prípade včasného nahlásenia takéhoto konania ako v prípadoch, kedy nám občania nahlásia takéto konane s časovým odstupom!
 • takisto apelujeme na zvýšenú všímavosť občanov, týkajúcu sa najmä značeniu bytov perom a kreslením po stenách.

V minulosti bolo zistené, že zlodeji si označovali byty, ktoré neskôr vykradli nasledovnými spôsobmi:

 • umelohmotnými sponkami ohnutými do tvaru „V“ umiestnenými medzi dvere a zárubňu
 • tepelný lepidlom naneseným medzi dvere a zárubňu, ktoré po stuhnutí zatvrdne a pri otvorení dverí sa lepiaca plocha poškodí
 • pretočením krytu zámku na bezpečnostných dverách do zvislej polohy.

Policajti Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave dávajú do pozornosti nasledovné rady:

 • Pred odchodom na dovolenku starostlivo zamknite dvere a zavrite okná. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná.
 • Počas Vašej neprítomnosti požiadajte príbuzných, dôveryhodných známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a kontrolovali neporušenosť bytu/domu. Nezaťahujte okná roletami – dávate tým na vedomie, že nie ste doma.
 • Informujte aj Vašich susedov o tejto taktike zlodejov a majte s nimi dobré vzťahy. Sú jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom. Požiadajte ich, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu/bytu, všímali si pohyb neznámych podozrivých osôb, a ak je to možné vyfotografovali ich.
 • Ak máte nainštalovaný bezpečnostný systém vždy použili pred odchodom z bytu je vhodné ho umiestniť/ označiť na viditeľné miesto. Môže to odradiť možných páchateľov.
 • Nenechávajte si doma väčšie množstvo finančných prostriedkov. Radšej ich bezpečne uložte v banke.
 • Venujte väčšiu pozornosť kontrole magnetických zámkov vchodových dverí Vášho bytového domu. Môže byť znefunkčnený napr. nalepením cudzích predmetov.
 • Takisto venujte pozornosť označeniu bytov napr. na vašich vchodových dverách či zárubniach.

1 people reacted on this

Pridaj komentár