Dátum: 24. júna 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Padne Zimný štadión V. Dzurillu za novú nemocnicu?

Pred pár týždňami sme vám priniesli informáciu o tom, že nová národná nemocnica nebude na Rázsochách ale v Ružinove. Pre jej vznik však bude potrebné vybudovať nové pavilóny na mieste, kde sa teraz nachádza Zimný štadión Vladimíra Dzurillu. Čo sa teda stane potom? Vybuduje sa nový zimný štadión na inom mieste?

Nová nemocnica, nový zimný štadión?

Padne Zimný štadión V. Dzurillu za novú nemocnicu?
Vizualizácia Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave situovanej v mestskej časti Ružinov. Bratislava, 29. máj 2024. Foto: SITA/Ministerstvo zdravotníctva SR

To, že nová národná nemocnica bude v Ružinove, je už známy fakt. Z rokovaní vyplynulo, že jediná uskutočniteľná možnosť je prístavba novej nemocničnej budovy na mieste dnešného Zimného štadióna V. Dzurillu. K tejto téme však boli vznesené aj určité podmienky a požiadavky. Tým najdôležitejším je práve podmienka vybudovania nového zimného štadiónu. Samozrejme, náhrada súčasného zimného štadiónu by mala byť známa ešte predtým než sa začne akokoľvek zasahovať do prevádzky a súčasného fungovania aktuálneho zimného štadióna. Riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovskej samosprávy Tatiana Tóthová však zároveň uviedla: „Hoci náhrada zimného štadióna bola zo strany MZ SR prisľúbená ako logická požiadavka, žiadne detaily aktuálne nie sú známe a sú predmetom ďalších rokovaní. Nepovažujeme za pravdepodobné, že by sa mestskej časti podarilo získať náhradu zimného štadióna v rozsahu, ktorý by bol až rádovo väčší, než je súčasný zimný štadión.“Problémom však bude vybudovať nový zimný štadión, ktorý by bol kvalitou podobný tomu aktuálnemu. Ten disponuje veľkou halou s kapacitou 3 500 divákov, tréningovou a curlingovou halou. Náklady na vybudovanie takého zimného štadiónu v súčasnosti by sa mohli pohybovať okolo 25 až 30 miliónov EUR.

Dočká sa Ružinov aj novej plavárne?

Dočká sa Ružinov aj novej plavárne?

Ak nerátame súkromné alebo školské plavárne, Ružinov žiadnu plaváreň nemá. Aj preto bola ešte v roku 2021 vyhlásená architektonická súťaž na projekt športového areálu v blízkosti Zimného štadióna V. Dzurillu, pričom súčasťou návrhu bolo okrem vybudovania novej krytej plavárne aj modernizácia hokejovej haly či dobudovanie ďalšej tréningovej haly a haly pre curling so zázemím. Celý projekt však zastavila jeho finančná náročnosť. Takýto projekt by si vyžiadal náklady vo výške viac ako 70 miliónov EUR, čo je aktuálne pre mestskú časť Ružinov nerealizovateľné.

Mestská časť Ružinov v spolupráci s Hlavným mestom teda v súčasnosti hľadajú vhodnú lokalitu pre vybudovanie nového zimného štadióna. Zástupcovia mestskej časti sa tiež zúčastnili rokovania so Slovenským zväzom ľadového hokeja, ktorého cieľom bolo nadviazanie spolupráce a získanie odbornej konzultácie týkajúcej sa vybudovania nového štadióna.Do úvahy pripadá tiež vybudovanie zimného štadióna s menšou kapacitou ale s kvalitnejším vybavením. Tatiana Tóthová uvádza:  „Je napríklad otázkou, či by nový ružinovský štadión potreboval kapacitu 3.500 divákov, ktorá za posledné roky takmer vôbec nebola využitá, alebo či by nebolo vhodnejšie uspokojiť sa so štadiónom, ktorý síce bude mať kapacitu divákov nižšiu, ale napríklad o jednu tréningovú halu viac, čím by sa rozšírili možnosti športového vyžitia pre väčší okruh záujemcov (a zároveň výrazne znížili náklady na potrebnú investíciu).“

Pridaj komentár