Dátum: 23. júna 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Kedysi kino, dnes reštaurácia, ktorá patrí k najväčším v Európe

Zdá sa to na prvé počutie možno nemožné ale áno, aj takýto unikát má naše hlavné mesto. Z jedného z najobľúbenejších kín sa stala jedna z najväčších reštaurácií v Európe. Bratislavská reštaurácia Flagship, ktorá sa nachádza na Námestí SNP, sa teší stálej obľube domácich ale aj turistov.

Najskôr kino, potom obchod s oblečením

Kino Atlon (neskôr kino Praha) pribudlo na mapu Bratislavy 2. novembra 1925. Nachádzalo sa na Námestí SNP 8 a spolu s kinom sa tiež otvorila reštaurácia a vináreň. Komplex bol vstavaný do severného nádvoria Kostola a kláštora milosrdných bratov. Interiéry kina, predsália, schodiska a ďalších priestorov dostali typickú štukovú dekoráciu, ktorá v sebe niesla prvky dekorácie typu art deco. Kino bolo slávnostne otvorené a prvé predstavenie bolo len pre pozvaných hostí. Kino tu fungovalo až do konca osemdesiatych rokov. Neskôr v týchto priestoroch fungoval obchodný dom Atlon s rôznym sortimentom tovaru a dnes je na tomto mieste známa Bratislavská reštaurácia Flagship.

Reštaurácia, ktorá patrí medzi najväčšie v Európe

V súčasnosti sa v týchto priestoroch nachádza jedna z najznámejších reštaurácií v Bratislave – Bratislavská reštaurácia Flagship. Nie nadarmo je pod názvom Bratislavskej reštaurácie je napísaná veta, že kto nenavštívil Bratislavskú reštauráciu, nepozná Bratislavu. Reštaurácia ponúka tradičné slovenské jedlá a zároveň pivo, ktoré sa vyrába priamo pod reštauráciou v krásnych barokových pivniciach. Súčasťou reštaurácie je aj Zlatá ulička, ktorá je vytvorená z replík fasád a artefaktov rôznych historických budov Bratislavy. Rozprestiera sa na troch poschodiach vrátane otvoreného priestoru bývalého kina a podzemného podlažia kláštorných pivníc. V lete disponuje dvoma terasami priamo na námestí SNP a v zime vie poskytnúť kapacitu až 450 stoličiek, čo ju právom zaraďuje medzi najväčšie reštaurácie v Európe.

Zdroj: www.visitbratislava.sk

Pridaj komentár