Dátum: 1. októbra 2022 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Jedinečné podujatie v celosvetovom meradle

Súboj orchestrov Ondřej Havelka a jeho Melody Makers a Bratislava Hot Serenaders na Veľkom tanečnom večeri 7. októbra 2022 v Starej tržnici v Bratislave.

Predstavte si, že vstúpite do veľkej tanečnej sály, zatiahne sa za vami ťažký brokátový záves a vy sa ocitnete niekoľko desiatok rokov dozadu v preslávenej americkej tančiarni. Parket zapĺňajú dámy v krásnych šatách, uhladených účesoch s čelenkami či klobúčikmi a štýloví elegantní páni v oblekoch. Z pódia sa ozýva hudba 20. – 40. rokov a ľudia tancujú do rytmov hudby dvoch legendárnych hudobných telies, ktoré súperia o priazeň divákov. Tanečné večery sú jedny z najunikátnejších tanečných podujatí nielen u nás na Slovensku, ale aj v celej Európe. Začiatkom októbra sa po dvoch rokoch nútenej covidovej prestávky opäť jeden uskutoční v Starej Tržnici
v Bratislave.

V októbri 2019 sa na tanečnom parkete stretlo takmer 1000 nadšencov tanca, swingovej a jazzovej hudby. Na ostatnej akcii pred pandémiou si hostia užili excelentné vystúpenie Ondřeja Havelku e jeho Melody Makers, ktorý spolu s orchestrom Bratislava Hot Serenaders (B.H.S.) hviezdil pred plným parketom. „Novinkou bol úplne nový tanečný parket s celkovou plochou 250 m2, ktorý priviezli špeciálne na túto príležitosť a zmontovali v Starej tržnici. Sme nesmierne vďační značke QUICK-STEP (mimochodom veľmi príznačnej, keďže je to zároveň názov jedného tanca) podporila túto významnú spoločenskú udalosť. Tanečníci si naozaj kvalitnú podlahu užívali celý večer,“ hovorí hlavný organizátor podujatia a zároveň spevák orchestra B.H.S. Miloš Stančík.

„A nebude to inak ani v tomto roku! Veríme, že si ľudia vstupenky zakúpené na zrušenú akciu v roku 2020 dobre odložili, pretože ostali v platnosti bezo zmeny, či doplatku!“ dodáva. Veľký tanečný večer, ktorý je jedinečným koncertným i tanečným zážitkom sezóny, zrkadlí americkú tradíciu 20. – 30. rokov. Vtedy bolo zvykom ku koncu sezóny usporiadať súboj orchestrov, tzv. Big Band Battle. Na tomto súboji sa zúčastnil tak víťazný orchester z predošlého roku, ako aj orchester, ktorý sa o angažmán uchádzal v nadchádzajúcej sezóne. Obe telesá sa striedali pri hraní tanečných kôl po celý večer. Ten nakoniec vyvrcholil súbojom piesní súťažiacich orchestrov. Samozrejme, big band ktorý zožal najväčší úspech, získal angažmán na ďalší rok.

„Tak to bude aj tento rok v Bratislave, už nám táto výnimočná akcia po dvoch rokoch prestávky chýbala,“ priblížil Juraj Bartoš, kapelník oboch orchestrov a svetoznámy hráč na trúbku.
Pre všetkých tancachtivých si orchester Bratislava Hot Serenaders ako organizátor akcie pripravil opäť v spolupráci s Bratislavskou tanečnou školou B-Swing tanečný workshop pred swingových tancov. „Tanečné lekcie sú síce súčasťou tanečných večerov dlhé roky, ale v ostatnom ročníku sa nám osvedčilo uskutočniť kurz pred začiatkom celej akcie. Návštevníkom tak doprajeme viac času na výučbu,“ hovorí tanečný majster B-Swingu Ján Kubriczký.

Pridaj komentár