Dátum: 23. októbra 2020 Autor: SITA Komentáre: 0
Iniciátori petície Za klímu odovzdali podpisy v parlamente

Iniciátori petície Za klímu dnes odovzdali podpisy v Národnej rade SR (NR SR). Na tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia iniciatívy Klíma ťa potrebuje. Poslancom NR SR odovzdali vyše 124-tisíc elektronických podpisov. Tie vyzbierali za necelý mesiac. Petícia Klíma ťa potrebuje žiada poslancov NR SR a členov vlády SR, aby vyhlásili na Slovensku stav klimatickej núdze s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska do roku 2040.

Jej iniciátori zároveň žiadajú zaviazať Ministerstvo životného prostredia SR a ďalšie kompetentné rezorty prípravou stratégie dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2040, ktorá doteraz neexistuje. Posledným bodom petície je požiadavka záväzku vlády na podporu sprísnených klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia, „ideálne na úrovni redukcie skleníkových emisií o 65 percent do roku 2030″.

„Očakávame, že body petície sa jednoznačne premietnu do uznesenia Národnej rady SR, ktoré stanoví zrozumiteľné a jasné úlohy pre vládu Slovenskej republiky aj s termínmi na ich vypracovanie,” povedal moderátor a iniciátor petície Michal Sabo.

Petíciu verejne podporilo množstvo známych osobností, environmentálnych organizácií, vysokých škôl či univerzít. Medzi podporovateľmi sa objavili napríklad aj primátor Bratislavy Matúš Vallo či prezidentka Zuzana Čaputová.

Pridaj komentár