Dátum: 18. novembra 2021 Autor: SITA Komentáre: 1
Arriva vyplatí každému vodičovi v Bratislavskom kraji náborový príspevok 4-tisíc eur

Náborový príspevok dostanú aj tí zamestnanci, ktorí zabezpečujú prímestskú autobusovú dopravu od 15. novembra.

Spoločnosť Arriva vyplatí každému vodičovi, ktorý podpíše zmluvu do 26. novembra a začne voziť cestujúcich v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK), náborový príspevok 4-tisíc eur. „Náborový príspevok v rovnakej výške dostanú aj tí zamestnanci, vrátane vodičov, dispečerov a garážmajstrov, ktorí zabezpečujú prímestskú autobusovú dopravu od 15. novembra,“ uviedol zástupca dopravcu v tlačovej správe. Na základe rozhodnutia vedenia BSK majú vodiči v prímestskej doprave garantované aj každoročné navýšenie platov o päť percent.

Vodičom prímestských autobusov v BSK garantuje dopravca okrem náborového príspevku aj priemernú mzdu 1 500 eur a ďalších 600 eur za získanie každého nového kolegu vodiča, celkovú hodinovú mzdu vo výške 7,37 eura a príplatky za prácu v noci, sviatky či víkendy. „Okrem toho dostali 120 úplne nových nízkopodlažných autobusov vybavených bezplatným pripojením na WiFi a nové zázemie vrátane nocovní,“ uvádza dopravca. Vzhľadom na nedostatok vodičov prišlo začiatkom týždňa k obmedzeniam na 50 linkách, najmä v okolí Pezinka a Senca. „Intenzívne pracujeme na tom, aby sa vodiči vrátili za volanty. Akonáhle budú linky obsadené vodičmi, doprava sa vráti k bežným cestovným poriadkom,“ zdôraznil generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan.

Arriva sa tiež ohradila voči nepravdivým tvrdeniam zástupcov pôvodného dopravcu Slovak Lines týkajúcich sa vzniku odborovej organizácie a pracovných podmienok. „Stretnutie so zástupcami Odborového zväzu KOVO sa na BSK uskutočnilo ešte 15. októbra. Zástupcovia OZ KOVO predložili na stretnutí 17 požiadaviek a otázok. Arriva na stretnutí jasne deklarovala podporu vzniku odborovej organizácie a uzatvorenia kolektívnej zmluvy. Všetky požiadavky sme zohľadnili a na otázky sme odpovedali. Napokon, ani vedenie OZ KOVO žiadny rozdiel v platových a pracovných podmienkach nekonštatovalo a odporučilo zamestnancom uzavretie zmlúv s našou spoločnosťou,“ uzavrel Ivan.

Prímestská autobusová doprava v BSK, ktorú od začiatku tohto týždňa zabezpečuje nový dopravca Arriva, fungovala v zredukovanom rozsahu aj v stredu 17. novembra. Dôvodom problémov s vypravovaním spojov podľa platných cestovných poriadkov zostávajú chýbajúci vodiči. Novému dopravcovi podľa BSK chýba približne sto vodičov. Regionálnu autobusovú dopravu by podľa Arrivy malo zabezpečovať takmer štyristo zamestnancov, z toho väčšinou vodiči. Dopravca podľa cestovných poriadkov zabezpečuje v bratislavskom regióne autobusovú dopravu na viac ako šesťdesiatich linkách v okolí Bratislavy, Malaciek, Pezinka, Senca a Šamorína. K dispozícii má viac ako 220 autobusov, z toho 120 je úplne nových.

Predseda BSK Juraj Droba na sociálnej sieti uviedol, že podľa najnovších informácií Arriva eviduje celkovo 70 nových záujemcov, s ktorými ide bezodkladne rokovať o podmienkach čo najskoršieho nástupu. „Keďže aktuálne chýba asi 100 vodičov, toto by pomohlo zásadne vyriešiť situáciu v kraji,“ uviedol Droba na sociálnej sieti. Ako dodal, Arriva zazmluvňuje aj súkromných dopravcov, ktorí majú v súčasnej pandémii menej práce a budú sanovať vynechané spoje. „Pre vodičov, ktorí ešte váhajú a veria na zázraky, mám len jedno posolstvo, BSK nemá možnosť návratu k pôvodnému dopravcovi a neurobí to. Cesta nazad nie je možná. Ak vám niekto bude tvrdiť opak, nevie, o čom hovorí. Ak teda chcete naďalej za slušných pracovných podmienok jazdiť pre kraj, vaša šanca je teraz,“ uzavrel bratislavský župan.

1 people reacted on this

Pridaj komentár