Dátum: 21. decembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Zvýšenie daňového bonusu zníži príjmy hlavného mesta o 26 miliónov eur

Zvýšenie daňového bonusu zníži príjmy Bratislavy o 26 miliónov eur. Primátor hlavného mesta Matúš Vallo to uviedol na sociálnej sieti.
Podľa neho posledné dva týždne v parlamente poškodili financie hlavného mesta viac ako predchádzajúce dva roky kríz. „Bratislava je dnes, bohužiaľ, po Sofii druhé najchudobnejšie európske hlavné mesto,“ skonštatoval s tým, že 100-eurový daňový bonus zníži príjmy samospráv na budúci rok o 544 miliónov eur, pričom kompenzácie, ktoré poslanci pozmeňujúcim návrhom prijali, riešia sotva pätinu tejto sumy.

Podľa primátora 90-percentné zdanenie výrobcov energií a tepla spôsobí, že investícia do novej spaľovne odpadu, ktorá by umožnila spoločnosti OLO – Odvoz a likvidácia odpadu vyrábať teplo pre tretinu domácností v Bratislave, sa stane nereálnou. „Pretože nebudeme mať z čoho splácať úver, keďže prakticky všetky príjmy z predaja tepla musíme odviesť štátu,“ uviedol Vallo. Ako dodal, nešťastne vysoko nastavený cenový strop, nad ktorým bude štát kompenzovať ceny elektrickej energie, pomôže znížiť straty mestských podnikov z vysokých cien energií iba minimálne, ak vôbec.

„Na poslednú chvíľu prijaté vyššie príplatky za prácu cez víkend a v noci zase zvýšia personálne náklady o viac ako jeden milión eur, a to najmä v Dopravnom podniku Bratislava (DPB),“ skonštatoval s tým, že keď k tomu pripočítajú povinnú valorizáciu platov a 30-miliónový dlh DPB za výpadky príjmov počas pandémie, bude mesto konfrontované s potrebou znížiť výdavky o viac ako 50 miliónov eur. „A to už nie je možné bez toho, aby to nepocítili aj obyvatelia nášho mesta,“ doplnil.

Pre celé vykrytie výpadku financií by podľa Valla nestačilo ani zatvoriť mestskú políciu, všetky základné umelecké školy a zariadenia pre seniorov, alebo zdvihnúť dane z nehnuteľnosti o 100 percent. „V roku 2023 preto nebudeme mať v rozpočte priestor na žiadne nové investície z vlastných zdrojov – do cyklotrás, verejných priestorov či športovej infraštruktúry,“ poznamenal primátor. Ako dodal, aby boli dopady výpadku príjmov čo najznesiteľnejšie a aby úplne nezastavili prebiehajúce a nové investície, mesto sa ešte pred prípravou rozpočtu obráti na premiéra a požiada ho o nápravu.

„Keď dokázali nájsť v koalícii podporu pre lyžiarske vleky, nevidím dôvod, aby ju nenašli napríklad pre bratislavskú MHD, ktorá ročne prevezie cez 250 miliónov cestujúcich a tvorí jednu z najväčších položiek mestského rozpočtu,“ skonštatoval s tým, že z uvedeného dôvodu predložia rozpočet Bratislavy na mestské zastupiteľstvo v prvom kvartáli budúceho roku a rok 2023 začnú v rozpočtovom provizóriu. „Keďže samosprávy zo zákona musia pripraviť vyrovnané rozpočty, nižšie príjmy sa negatívne prejavia v kvalite a dostupnosti služieb, ktoré pre svojich obyvateľov zabezpečujú,“ uzavrel.

Pridaj komentár