Dátum: 12. februára 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Zrekonštruovaná športová hala Pasienky sa otvára už tento týždeň

Tak sme sa dočkali. Po viac ako dva a pol roku je rekonštrukcia na konci a Bratislava tak má nové Národné basketbalové centrum. 16. februára 2024 sa tu uskutoční otváracie basketbalové podujatie medzi Interom Bratislava a Spišskými Rytiermi.

Unikátna športová hala

Športová hala Pasienky bola postavená v roku 1962. Jej autormi boli architekt Jozef Chovanec a statik a projektant Jozef Poštulka. V tom čase išlo unikát, ktorý bol čiastočnou kópiou haly Paraboleum v Raleigh v USA. Je vytvorená z dvoch krížiacich sa parabolických oblúkov prestrešených zavesenou lanovou konštrukciou. Táto stavba môže byť teda právom zaradená medzi významné míľniky slovenského staviteľstva. Posledné roky si však túto budovu môžeme pamätať skôr ako obrovský reklamný pútač, ktorý prispieval k vizuálnemu smogu mesta. Zvnútra nevyzerala o nič lepšie a kvôli nespĺňajúcim štandardom nebolo možné v nej organizovať medzinárodné zápasy.

Po rekonštrukcii je z haly Národné basketbalové centrum

O rekonštrukcii sa začalo hovoriť ešte v januári 2020 zapojením do Fondu na podporu športu. Cieľom bolo splniť štandardy, ktoré su nevyhnutné k organizácii medzinárodných podujatí. Rekonštrukcia začala v lete 2021 a pôvodne mala trvať do jesene 2023, no proces kolaudácie sa natiahol, a preto sa hala otvára až tento týždeň. Rekonštrukcia zahŕňala vynovenie celej strechy, palubovky, sedačiek, tribún, osvetlenia, audiovizuálnej techniky a LED osvetlení. Po novom by už Národné basketbalové centrum nemalo slúžiť iba pre športové podujatia ale mali by sa tu uskutočňovať tiež rôzne kultúrno-spoločenské podujatia. Kapacita haly pre športové podujatia je 3 200 divákov a pre iné podujatia až 4 500 divákov.

Pridaj komentár