Dátum: 24. augusta 2023 Autor: SITA Komentáre: 0
Zoologická záhrada pokračuje v rekonštrukcii výbehu pre hrošíky libérijské

Mladá samica hrošíka libérijského Debby, našla svoj nový domov v ZOO Györ. „V budúcnosti by mala vytvoriť chovný pár so samcom z Bioparc Fuengirola,“ poznamenala.

Minulý rok na jeseň sa podarilo na ubikácii hrošíkov vymeniť strechu, ktorá bola v havarijnom stave. „Vďaka zbierke realizovanej OZ Priatelia ZOO, finančným a materiálnym darom, majú hrošíky bezpečnú, funkčnú a navyše zelenú strechu,“ spresnila Ritterová. Ako dodala, obnova strechy bola pri vytváraní lepšieho domova pre hrošíky prvou fázou prestavby chovného zariadenia. V pondelok začali s plánovanou výmenou okien, dverí a sklenených stien na budove, po ktorej bude nasledovať výmena a zateplenie fasády. Práce na by mali byť ukončené začiatkom septembra.

Podľa Ritterovej sa mláďatá hrošíkov libérijských najčastejšie osamostatňujú po dovŕšení jedného roku života. „U jedincov záleží aj od ich spoločného vzťahu s matkou, každé mláďa sa správa inak. Niektoré môžu zostať pri matke aj niekoľko rokov. Naša samica má takmer rok a pol, čo je ideálny čas na jej transport.“ vysvetlila zoologička Mária Hároníková. Ako dodala, komunikácia o transporte mladej samice Debby začala ešte v januári tohto roku a predchádzali jej niekoľkomesačné prípravy.„Najskôr to vyzeralo, že to s jej umiestnením nebude také jednoduché. Medzi hrošíkmi sa totiž rodí viac samíc ako samcov. Avšak v krátkej dobe sa nám v spolupráci s koordinátorkou podarilo nájsť vhodné umiestnenie práve v Győri,“ doplnila Hároníková. Transport mladej samice zrealizovali 18. augusta v ranných hodinách. „Všetko prebehlo bez komplikácií, chovateľ ráno zavrel samicu do transportného boxu, potom box naložil na príves a Debby vyrazila na cestu,“ doplnila Ritterová s tým, že do maďarskej zoo dorazila v poriadku a začína sa v nej udomácňovať.


Pridaj komentár