Dátum: 1. apríla 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Verejnosť môže oddnes nominovať stromy v rámci ocenenia Strom roka 2021

Výzva na nominácie stromov potrvá do 30. apríla, víťaz ankety Strom roka 2021 postúpi do ankety Európsky strom roka.

Strom roka 2021

Verejnosť môže oddnes nominovať stromy do ankety Strom roka. V tlačovej správe to uviedla Martina Ragalová z odboru externej komunikácie Nadácie Ekopolis. Stromy s jedinečným príbehom budú môcť do ankety nominovať jednotlivci, mestá, školy či organizácie. Výzva bude otvorená do 30. apríla. Odborná porota následne vyberie 12 stromov, ktoré sa budú uchádzať o hlasy verejnosti a titul Strom roka 2021.

Prihlasovanie nominantov prebieha elektronicky, prostredníctvom online formulára, alebo papierovo, zaslaním prihlášky na adresu nadácie. Všetky informácie sú zverejnené na webovej stránke ako aj v profiloch nadácie na sociálnych sieťach. Tradičné internetové hlasovanie, ktoré rozhodne o víťazovi aktuálneho ročníka, sa začne 1. júla.

Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v ankete Európsky strom roka. Anketa má za sebou 19 ročníkov. Jej cieľom je hľadať na Slovensku stromy s pozoruhodnými príbehmi, ktoré vyzdvihujú význam starých, vzácnych či ohrozených stromov a vzbudzujú záujem ľudí o životné prostredie. Stromom roka 2020 sa stal 700-ročný dub z obce Drnava (okres Rožňava). Ten napokon v európskom finále obsadil 13. miesto s 30 058 hlasmi.

Dub z Malej Pešti stromom roka 2020

Na druhom mieste s počtom hlasov 3191, sa ocitla Lipa veľkolistá zo Štitár, ktorá stojí pri kostolíku sv. Imricha. Tesné tretie miesto zaslúžene patrí Lipe malolistej z oravskej obce Zákamenné, pričom tá získala 3105 hlasov. Na víťazov čakajú aj tento rok ceny v hodnote 300 eur na odborné dendrologické posudky a ošetrenia, či úpravu okolia od ISA Slovensko.

Celý priebeh ankety, ako aj vyhlasovanie výsledkov bolo tento rok poznačené protipandemickými opatreniami. Výsledky sme oficiálne oznámili online a opäť sme oceňovali nie len stromy, ale aj víťazné školy. Našim priaznivcom sme tak aspoň v skratke snažili priblížiť všetko, čo sa počas ankety napriek obmedzeniam podarilo uskutočniť,“ hovorí Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis, ktorá anketu organizuje. Pekným príkladom je výsadba rodovej aleje v Kopčanoch, ktorou anketa oslávila svoje 18. narodeniny.

V rámci ankety už po štvrtý krát organizátori vyhlásili aj súťaž v zbieraní hlasov pre školy. „Tento rok by sme chceli pogratulovať štyrom víťazným školám, ktoré získavajú výsadbový materiál v hodnote spolu až 600 eur na úpravu svojich školských areálov od Záhradníctva ABIES. Ide o Základnú školu Moskovská z Banskej Bystrice, Základnú školu J. Fándlyho zo Serede, Základnú školu Karpatská zo Žiliny. Základnú školu A.Bagara z Trenčianskych Teplíc sme ocenili v novej, samostatnej kategórii, kde nerozhodoval počet hlasov, ale ich chuť zapojiť sa do hlasovania,“ približuje Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

1.miesto Dub letný z Drnavy

  • Druh: Dub letný Latinský názov: Quercus robur
  • Vek: 700 rokov Obvod: 528 cm Výška: 14 m
  • Lokalita: Drnava, okres Rožňava, Košický kraj

2.miesto Lipa veľkolistá zo Štitár

  • Druh: Lipa veľkolistá Latinský názov: Tilia platyphyllos
  • Vek: 350 rokov Obvod: 530 cm Výška: 15 m
  • Lokalita: obec Štitáre pri kostole sv. Imricha, okres Nitra, Nitriansky kraj

3.miesto Lipa malolistá zo Zákamenného

  • Druh: Lipa malolistá Latinský názov: Tilia cordata
  • Vek: 150 rokov Obvod: 367 cm Výška: 29 m
  • Lokalita: v blízkosti kultúrnej pamiatky Kalvária, obec Zákamenné, okres Námestovo, Žilinský kraj

Viac na www.ekopolis.sk

Pridaj komentár