Dátum: 24. novembra 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
V národnej kultúrnej pamiatke Karáčoniho paláci by mala vzniknúť materská škola

V národnej kultúrnej pamiatke Úradu vlády SR (ÚV SR) – Karáčoniho paláci v Bratislave, by mala vzniknúť materská škola pre štátnych zamestnancov aj obyvateľov Starého Mesta.

Schválila to vláda na svojom dnešnom rokovaní. Zároveň odobrila zámer obnoviť fasádu, okná a vnútorné priestory paláca na Štefánikovej ulici. Projekt tak prezentuje možnosť spojenia obnovy národnej kultúrnej pamiatky a vybudovania novej materskej školy. Pilotný projekt môže podľa úradu slúžiť ako príklad dôležitej podmienky na zlepšenie kvality vzdelávania a výchovy a reštrukturalizácie Slovenska. Dĺžka rekonštrukcie sa predpokladá od 24 do 30 mesiacov od začatia stavebnej činnosti.

V národnej kultúrnej pamiatke Karáčoniho paláci by mala vzniknúť materská škola
zdroj: sk.wikipedia.org

„Z kancelárskych priestorov by sa po prestavbe vnútorných častí a obnove vonkajších častí budovy na prvom a druhom nadzemnom poschodí vybudovala materská škola, spĺňajúca všetky požiadavky súčasnej doby na proces výchovy a vzdelávania,“ priblížil plány ÚV SR. Doplnil, že druhé nadzemné poschodie si má zachovať terajší účel ako kancelárske priestory. Predškolské zariadenie kapacitne počíta s piatimi triedami pre maximálne 120 detí. ÚV SR považuje zriadenie materskej školy za stabilizujúci faktor na udržanie šikovných mladých ľudí v štátnej a verejnej správe. Materská škola má tiež spĺňať podmienky pre zaradenie do siete škôl a školských zariadení, čo umožní zásadne znížiť výšku školného.

Tlačový a informačný odbor ÚV SR v tlačovej správe uviedol, že celková plocha priestorov je 1 800 štvorcových metrov a odhad celkových nákladov na obnovu je 2 800 000 eur. Objasnil, že v nákladoch sú započítané rekonštrukčné práce, ochrana proti zemnej vlhkosti, obnova suterénu, prízemia, terasy a schodov, ako aj obnova a úprava prvého a druhého nadzemného poschodia aj náročná tepelná izolácia podkrovia. Predkladaná suma nákladov je však orientačná. Ako vysvetlil, suma vychádza z jednotkových cien na meter štvorcový rekonštrukčných prác a z odborného odhadu konzultovaného s architektmi, ktorí majú skúsenosti s rekonštrukciami relevantných historických budov.

„Za Úrad vlády SR sme už predbežne rokovali so stavebným úradom Bratislava – Staré Mesto, ktorý nám potvrdil možnosť realizácie obnovy fasád budovy a rekonštrukčných prác bez zásahu do nosných konštrukcií formou ohlášky,“ dodal vedúci Úradu vlády SR Július Jakab.

Pridaj komentár