Dátum: 21. augusta 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
V Bratislavskom kraji pribudnú dve cyklotrasy, získali podporu viac ako 900-tisíc eur

Nová cyklotrasa prepojí obce Zálesie a Ivanku pri Dunaji a druhá vyrastie v obci Chorvátsky Grob.

V Bratislavskom kraji pribudnú dve cyklotrasy, obe získali podporu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). „Nová cyklotrasa prepojí obce Zálesie a Ivanku pri Dunaji a druhá vyrastie v obci Chorvátsky Grob. Pre cykloprojekty je pripravených ďalších 21 miliónov eur,“ informuje na svojej webovej stránke Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Projekt cyklotrasy Zálesie – Ivanka pri Dunaji je rozdelený na dve časti, každá z obcí zrealizuje úsek na svojom území. „Spoločne tak vznikne 5,1 kilometra dlhá nová cyklocesta. Obce získali nenávratný finančný príspevok z IROP vo výške viac ako 660-tisíc eur,“ spresňuje samospráva. Z dôvodu bezpečnosti cyklistov bude nová cyklotrasa vedená v extraviláne obce po korune Šúrskeho kanála, bude oddelená od komunikácií pre automobilovú dopravu. V rámci projektu vybudujú aj cyklistické odpočívadlo, inštalujú cyklostojany, servisný stojan, odpadkové koše, cyklostojany v základnej škole v Ivanke pri Dunaji a automatický sčítač cyklistov. „Zároveň vzniknú aj dva bezbariérové osvetlené priechody pre chodcov,“ dodáva kraj.

Ďalším schváleným projektom je nový úsek cyklotrasy v Chorvátskom Grobe v dĺžke 0,8 kilometra. „Zabezpečí prepojenie na existujúce cyklotrasy a nadviaže tak na zrealizované časti rozsiahlejšej cyklotrasy Malokarpatskej a Podunajskej oblasti,“ vysvetľuje BSK. Investíciu bude realizovať združenie obcí Jurava, ktoré má za sebou už viacero úspešných projektov. IROP poskytne nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 250-tisíc eur.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR ako Riadiaci orgán IROP vyhlásilo novú výzvu pre podporu zvyšovania atraktivity cyklodopravy. Je dostupná pre celé územie Slovenska a získať ju môžu projekty zamerané na budovanie a modernizáciu cyklotrás, ale tiež budovanie súvisiacej infraštruktúry, ako sú stojany na bicykle, nabíjacie stanice pre elektrobicykle či systémy automatických požičovní bicyklov. „Prostriedky môžu byť využité tiež na propagáciu cyklodopravy v regiónoch prostredníctvom vytvorenia webových stránok a mobilných aplikácií,“ uzatvára samospráva.


Pridaj komentár