Dátum: 21. augusta 2021 Autor: SITA Komentáre: 0
Architekti navrhli novú podobu okolia Domu služieb v Dúbravke

Novou dominantou priestoru má byť väčšia vodná plocha s pobytovou funkciou.

Architekti navrhli novú podobu zanedbaného okolia Domu služieb v bratislavskej Dúbravke. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Annamária Ondrejková. „Zanedbaný verejný priestor v okolí Domu služieb v Dúbravke sa zmení na príjemné miesto s vodnou plochou, kde budú ľudia radi tráviť voľný čas,“ uviedla. Predpokladaný termín začatia obnovy je druhá polovica budúceho roka. Revitalizácia je súčasťou iniciatívy Živé miesta. Okrem MIB a hlavného mesta na projekte spolupracuje aj mestská časť Dúbravka.

Nový návrh na revitalizáciu pripravili architekti z ateliérov Atrium architekti, Arz a Livinark. Novou dominantou priestoru má byť väčšia vodná plocha s pobytovou funkciou. „Pôjde o vyspádovanú betónovú plochu, po ktorej bude stekať voda. Podľa architektov vodná plocha na sídlisku zlepší klímu a v letných mesiacoch sa z nej stane obľúbené miesto najmä detí,“ vysvetlila Ondrejková. Vedľa fontány vznikne trávnik, po jeho bokoch chcú osadiť lavičky a doplniť osvetlenie. V priestore tiež vysadia nové stromy. V areáli pribudne aj multifunkčný pavilón, ktorý dokáže zmeniť funkciu na základe potreby. „Napríklad sa bude využívať pre príležitostné lokálne trhy, ktoré sa momentálne uskutočňujú pri Dome služieb, alebo na rôzne komunitné akcie či menšie športové udalosti,“ doplnila.

Okolie Domu služieb na ulici M. Schneidera Trnavského v Dúbravke je aktuálne v nevyhovujúcom stave. „Najväčším problémom je zlý technický stav a nekoncepčné zásahy do budovy Domu služieb, čo ovplyvňuje atmosféru priľahlého verejného priestoru,“ poznamenala Ondrejková. „Momentálne sú asfaltové povrchy na viacerých miestach poškodené, dažďová voda z námestia neodteká a šachty sú v rôznych výškových úrovniach, čo komplikuje ľuďom pohyb. Prioritou architektonického zadania je preto koncepčné preriešenie povrchov v okolí Domu služieb,“ priblížil riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov z MIB Marcel Dzurilla a dodal, že by mal vzniknúť aj bezbariérový prístup, ktorý prepojí existujúce spevnené plochy s priľahlou zeleňou.

Pridaj komentár