Dátum: 6. marca 2023 Autor: Metropola Komentáre: 10
SÚŤAŽ: Vyhrajte lístky na predstavenie SND - Salemské bosorky

Stačí odpovedať na jednoduchú otázku a zaradíme vás do žrebovania o dva lístky na divadelnú inscenáciu SND – Salemské bosorky

Vzrušujúca hra o večných morálnych dilemách sa vracia na javisko SND, kde boli Salemské bosorky uvedené už v roku 1966. Miller sa pri tvorbe hry, ktorá je angažovaným svedectvom histórie, prítomnosti a pravdepodobne i budúcnosti, inšpiroval modelovým príkladom z dejín puritánskeho Nového Anglicka – honom na čarodejnice z roku 1692 v americkom mestečku Salem. Dievčatá, ktoré pod vplyvom domácej otrokyne robili akési pohanské rituály, začali blúzniť, že ich posadol diabol. Pod tlakom strachu, kolektívnej hystérie a účelovej manipulácie začali udávať nepravých vinníkov a najmä vinníčky. To vyústilo do popráv desiatok nevinných ľudí, zatýkania občanov a smrtonosného chaosu a hrôzy. Hoci autor vytvoril pôsobivú historickú fresku, všetkým bol už vtedy jasný jeho úmysel dať do kontextu Salemské bosorky s dianím v povojnovej Amerike. Výbor pre neamerickú činnosť pod vedením McCarthyho komisie zinscenoval svoj hon na čarodejnice. Od tých čias politicky angažovaná a psychologicky výstižná dráma sama pochoduje rôznymi zriadeniami krajín, v ktorých sa stále hrá. Ako svedectvo vyfabrikovaného honu na komunistov, kapitalistov, veriacich a neveriacich, chudobných či oligarchov, správne alebo nesprávne orientovaných.. Všetko nekalé procesy sa vždy napokon obrátia proti ich strojcom. Ale za obrovskú cenu. Vieme sa poučiť? Chceme sa poučiť?

Autor foto: SND | Ľuboš Kotlár, 2022

Dĺžka predstavenia: 3 hodiny s jednou prestávkou

Obsadenie:

John Proctor – Milan Ondrík
Elizabeth Proctorová – Petra Vajdová
Abigail Williamsová – Barbora Andrešičová
Mary Warrenová – Jana Kovalčiková
Pastor John Hale – Richard Autner
Pastor Parris – Ľuboš Kostelný
Danforthová, guvernérová námestníčka – Ingrid Timková
Hathorne, sudca – Ivan Vojtek
Anna Putnamová – Diana Mórová
Francis Nurse – Dušan Jamrich, Dušan Tarageľ
Thomas Putnam – Branislav Bystriansky

Rebeka Nurseová – Božidara Turzonovová
Martha Coreyová – Zuzana Kocúriková
Giles Corey – František Kovár
Tituba – Jeanette Švoňavská (ako hosť)
Betty Parrisová – Sára Polyáková (poslucháč VŠMU) AnnaMária Janeková (poslucháč VŠMU)
Herrick – Ladislav Bédi (poslucháč VŠMU)
Cheever – Erik Žibek (poslucháč VŠMU)
Sarah Goodová, Mercy Lewisová, Susan Walcottová – Natália Slovíková (poslucháč VŠMU) Soňa Fábryová (ako hosť) Emily Drobňáková (poslucháč VŠMU) Naďa Gášeková (poslucháč VŠMU) Viktória Vadovičová (poslucháč VŠMU)


SÚŤAŽ

Súťažná otázka: V ktorom štáte v USA je mesto Salem?
Správnu odpoveď nám pošlite prostredníctvom nižšie uvedeného formulára najneskôr do 13. marca 2023 12:00. Zo správnych odpovedí vyžrebujeme jedného z vás, ktorý od nás získa dva lístky na divadelnú inscenáciu v novej budove Slovenského národného divadla Salemské bosorky, ktoré sa odohrá 17. marca 2023 o 19:00. Ak chcete svoju šancu zdvojnásobiť napíšte nám do komentára pod článok s kým by ste na predstavenie išli.


Výherca: Zuzana Wyková

10 People reacted on this

  1. dobrý večer lístky by som venovala svojej mamičke a dcére milujeme divadlo. Dcéra mala dokonca možnosť účinkovať v Krútňave. Bolo by to krásne pripomenutie. V dnešnej dobe si žiaľ nemôžme dovoliť ísť do divadla každý týždeň ako keď som mala ja toľko rokov ako ona. Chodíme ale aj tak často dávame si lístky ako darček ku každáme sviatku. S pozdravom Eunika

Pridaj komentár