Dátum: 17. novembra 2021 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Študenti na hrade

Študenti Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, ktorí 16. novembra 1989 vyšli do ulíc, si tento pamätný deň pripomenuli aj o tridsaťdva rokov neskôr. Dnes sa už zrelí päťdesiatnici  stretli  na Hodžovom námestí a pred podchodom, ktorý nesie názov Podchod študentov 16. novembra  1989 kráčali na Bratislavský hrad, kde sa vďaka svetelnej videoprojekcii  objavil na jednej zo stien hradu tento výnimočný dátum, ako aj ďalšie symboly študentského hnutia.

Študenti na hrade
Foto: Ramon Leško

Bratislavskí študenti vyšli 16. novembra 1989 do ulíc a hoci ich manifestácia nebola ohlásená a teda ani povolená, skončila sa bez incidentov s políciou. Jedným z impulzov pre zrod študentskej akcie boli represie komunistickej moci voči predstaviteľom takzvanej  Bratislavskej päťky, ktorí si chceli  uctiť pamiatku obetí sovietskej invázie v auguste 1968.  Samotná myšlienka na protestný pochod potom vzišla z redakčného kruhu študentského časopisu Proglas. Študenti kráčali cez podchod zo súčasného Hodžovho námestia smerom na Námestie SNP, držali sa za ruky a skandovali heslá:„Chceme školy pre všetkých!“, „Dialóg!“, „Chceme školské reformy!“ alebo „Poďte s nami!“

zdroj: facebook.com/RadoslavStevcik

Vysokoškolský profesor Valér Mikula v  knižnej publikácii Študentský prológ k Nežnej revolúcii o 16. novembri 1989 uviedol: „Išlo o protest, ktorý nemal a nemohol mať vedomie o lavíne udalostí, ktorá sa spustí o niekoľko dní.“ Tou ďalšou významnou udalosťou bol 17. november 1989, ktorý viedol k celonárodným protestným zhromaždeniam a zmene spoločenskej klímy.

Študenti na hrade
Foto: Ramon Leško

Pridaj komentár