Dátum: 8. marca 2021 Autor: Metropola Komentáre: 0
Staré mesto bojuje proti vrakom

Staré Mesto spustilo nový systém na ohlasovanie vrakov. Systém je súčasťou bezplatnej mobilnej aplikácie SOM Staré Mesto, nájdete ho však aj na oficiálnych webových stránkach staremesto.sk.

Systém funguje jednoducho a intuitívne, nahlasovanie vrakov je najjednoduchšie cez mobilný telefón. Odkaz užívatelia nájdu pod tlačidlom Napíšte starostke – Autovrak. Ohlasovateľ podnetu vyplní štyri jednoduché údaje, vrátane dvoch fotografií problémového auta (ako treba auto odfotiť ukážu vysvetlivky) a zadá polohu vraku. V prípade, že má v mobile povolené lokalizovanie polohy, miesto, kde sa vozidlo nachádza, sa zadá automaticky.

Systém následne umožňuje sledovať, ako postupuje riešenie podnetu, táto funkcionalita je však dostupná iba na počítači.

Odkaz na systém je uvedený na hlavnej stránke staremesto.sk, v module Autovraky.

Po kliknutí na odkaz sa používateľ dostane priamo do aplikácie. Sekcia Prehľad podnetov ukazuje prehľadnú mapu vrakov, pričom farba auta ukazuje, v ktorej fáze riešenia podnet je. Sekcia Galéria obsahuje už len vraky „v riešení“ a umožňuje získať detaily o riešených vozidlách.

Cieľom novej aplikácie je získať lepší prehľad o vrakoch v mestskej časti a zefektívniť ich odstraňovanie,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Staré Mesto rieši ročne vyše 40 vrakov na komunikáciách 3. a 4. triedy, ktoré má v správe. Viac ako polovicu na základe výzvy odstránia sami majitelia, zvyšok musí dať odtiahnuť mestská časť. Ide však o pomerne zdĺhavý proces, keďže doň vstupujú ďalšie úrady a orgány, na ktorých činnosť nemá mestská časť dosah.

Podľa skúseností oddelenia životného prostredia mnohé vraky majitelia nechávajú „na starosť“ mestskej časti preto, lebo si myslia, že ich likvidácia je komplikovaná a drahá. V skutočnosti je to však pre súkromnú osobu oveľa jednoduchšie a lacnejšie ako pre mestskú časť. Túto službu ponúkajú viaceré spoločnosti, jej cena sa pohybuje okolo 20 eur, pričom všetky náležitosti – vrátane odtiahnutia auta a jeho odhlásenia z evidencie – vybavia za majiteľa.

Podľa zákona o odpadoch je vrakom každé vozidlo, ktoré vykazuje viditeľné znaky poškodenia (hrdza, chýbajúce kolesa, rozbité sklá…), ale aj také, ktoré nemá platnú technickú a emisnú kontrolu (TK a EK). Oddelenie životného prostredia, ktoré má túto agendu na starosti, však pripomína, že podľa novely zákona č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke bola v súvislosti s mimoriadnym stavom predĺžená platnosť TK a EK o tri mesiace.

Pridaj komentár