Dátum: 25. mája 2021 Autor: Michal Motúz Komentáre: 0
Slovenský kroj zažiaril na Bratislavskom hrade

„Priniesli sme sem, všetku krásu zo Slovenska, od východu po západ od severu po juh“, týmito slovami otvorila autorka a organizátorka jedinečného podujatia Slovenský deň kroja, Mária Reháková výstavu fotografií Krása kroja.

Pripomenula, že vernisáž je zároveň aj otvorením štvrtého ročníka tohto podujatia, ktoré sa na Slovensku teší nesmiernej popularite a spontánnej odozvy. „Je to preto viac než symbolické, že sme to najkrajšie, čo na Slovensku máme, priniesli práve sem na hrad, ktorý je synonymom našej štátnosti.“

Vernisáž výstavy. ktorá sa konala pod záštitou predsedu NRSR Borisa Kollára otvoril spevácky zbor Lúčnica slovenskou hymnou.

Galéria západnej terasy Bratislavského hradu doslova rozkvitla nádherou našich ľudových krojov, ktoré tu môžu návštevníci obdivovať na 37 paneloch na fotografiách Ramona Leška.

Tradície vytvárajú našu identitu

Kurátorom výstavy sa stal umelecký riaditeľ Lúčnice Marián Turner, ktorý, ako sa sám vyjadril vníma podujatie Slovenský deň kroja, ako neopakovateľný fenomén, priam obrodu ducha a podstaty nášho národa. „Lúčnica sa zúčastnila už prvého ročníka, ktorý bol venovaný pamiatke nášho dlhoročného šéfa a choreografa Štefana Nosáľa. Ja dodnes nemôžem zabudnúť na to nadšenie niekoľkotisícového davu ľudí, ktorí prišli na námestie do Banskej Bystrice vo svojich tradičných krojoch. Bol to skutočne jedinečný, silný zážitok a som presvedčený, že nielen ja, ale nikto z prítomných nato nikdy nezabudnú.“

Vernisáž fotografií zachytávajúcich originalitu a vkus našich predkov ocenil môžete v priestoroch galérie Bratislavského hradu obdivovať až do nedele 9. Júna v čase od 12.00 až do 17.00 denne okrem pondelka.

Pridaj komentár