Dátum: 24. februára 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Ružinov je pripravený pomôcť obyvateľom Ukrajiny, pripravuje sa na krízové scenáre

Mestská časť rieši napríklad aj možné kapacity svojich základných škôl pre deti z rodín, utekajúcich pred vojnou.

Bratislavský Ružinov je pripravený pomôcť obyvateľom Ukrajiny, pripravuje sa na krízové scenáre. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Martin Chren. „Ružinov samozrejme geopolitiku neovplyvní, ale pravdepodobnosť, že jej dôsledky pocíti tak mestská časť, ako aj každý z jej obyvateľov, je vysoká. Pevne verím, že to bude ‚len‘ cez ceny energií a palív,“ skonštatoval starosta. Ako dodal, považuje za svoju povinnosť pripraviť mestskú časť aj na horšie scenáre, súvisiace najmä s možnou humanitárnou krízou.

Na miestnom úrade v Ružinove od dnešného rána riešia krízové scenáre, ktoré môže situácia vyžadovať. „Napríklad priestory pre prípadné núdzové ubytovanie pre vojnových utečencov. Veríme, že nebudú potrebné, ale pripraviť sa treba aj na nepravdepodobný scenár,“ vysvetlil Chren. Ako dodal, veľmi pravdepodobný dokonca aj v Bratislave, je citeľný legálny príchod obyvateľov Ukrajiny, ktorí tu majú príbuzných a rodiny. „Sme pripravení im pomôcť nájsť si svoje miesto, vybavovať potrebné doklady, zabezpečiť dočasné núdzové ubytovanie,“ poznamenal.

Mestská časť rieši aj možné kapacity svojich základných škôl pre deti z takýchto rodín, ako aj kapacitné možnosti poskytnúť im dodatočné rozšírené vzdelávanie v slovenskom jazyku, aby sa dokázali čo najrýchlejšie začleniť do spoločnosti. „Už dnes od rána evidujú naše ružinovské základné školy početné dopyty na možnosť prijať deti, ktorých rodiny môžu v najbližších dňoch prísť na Slovensko,“ skonštatoval Chren s tým, že Ružinov je pripravený poskytnúť aj jednorazovú finančnú podporu každej ružinovskej rodine v núdzi, vrátane tých, ktorých situácia sa náhle zhorší v súvislosti s príchodom blízkych ľudí, utekajúcich pred vojnou.

„Už pred niekoľkými týždňami sme aktualizovali aj iné krízové plány našej mestskej časti, ako napríklad plán úkrytu a plán evakuácie. Dnes som, z čisto preventívnych dôvodov, nariadil opätovnú previerku našich krytov civilnej ochrany a plánov mobilizácie,“ skonštatoval starosta Ružinova s tým, že ide výlučne o preventívne opatrenia. „Aktuálne ďalej čakáme na výsledky rokovania Bezpečnostnej rady štátu a na ďalšie pokyny štátu v oblasti krízového riadenia,“ doplnil. Chren na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva vyzval primátora Bratislavy Matúša Valla, aby v najbližších dňoch inicioval zvolanie Krízového štábu mesta.


Pridaj komentár