Stalo sa to, čoho sme sa desili, a čomu sme zároveň neverili – v Európe vypukla vojna. S úžasom zisťujeme, že pud dobýjania území a rozširovania teritórií prežil až do postmodernej doby. Sme tam, kde sme boli v druhej polovici 30. rokov minulého storočia: veľkí napádajú malých, pretože veľkí chcú byť ešte väčší, potrebujú ešte väčšie a ešte úrodnejšie územia. Ruská federácia napadla Ukrajinu, nášho východného suseda.
Ukrajina, jej obyvatelia a ukrajinskí obyvatelia našej mestskej časti nepotrebujú len našu morálnu podporu, potrebujú aj našu reálnu pomoc. Po vyvesení ukrajinskej vlajky a podpore občianskych aktivít vyjadrujúcich protest voči agresivite Ruskej federácie chcem, aby sme sa posunuli ďalej – ku konkrétnej podpore ľudí postihnutých vojnou.
Na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva som preto vyzvala hlavné mesto, aby počítalo s kapacitami na prijatie ukrajinských utečencov v tzv. karanténnom mestečku. Za Staré Mesto môžem povedať, že sme pripravení poskytnúť pomoc: máme budovu Dobrého domu – bývalý neslávne známy Maják nádeje. Nehnuteľnosť sme zachránili z rúk mafie a dnes podnikáme potrebné kroky na to, aby sa mohla premeniť na útočisko utečencov z vojnou postihnutej krajiny. Ďalšie priestory vieme na tento účel poskytnúť aj na Smrečianskej ulici.
Staré Mesto sa od môjho nástupu do funkcie zaoberá aj stavom krytov civilnej ochrany na svojom území. Žiaľ, dnešná situácia ukazuje, že nejde o relikty z minulého storočia, ktoré stratili svoj význam. Na území mestskej časti máme 62 CO krytov. Zveril nám ich štát a boli postavené v období studenej vojny, v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Ďalšie CO kryty má mestská časť v objektoch svojich základných škôl a vyše 60 CO krytov je v správe iných (súkromných subjektov). Zdedili sme ich v zanedbanom stave; prvých 6 sa nám podarilo zrekonštruovať.
Okrem CO krytov existuje sieť varovania – na území Starého Mesta sú funkčné sirény, celkovo 28, ktoré v prípade ohrozenia vedia varovať obyvateľstvo pred prípadným nebezpečím. Sirény sú nového typu a okrem zvukového upozornenia vedia vysielať aj hovorené slovo a teda vedia dať obyvateľom aj inštrukcie, aké nebezpečenstvo im hrozí a čo majú robiť.
Dúfam, že nič z toho nebudeme nútení použiť. A dúfam, že Staromešťania pocítia vojnu v susednom európskom štáte iba prostredníctvom pomoci vojnovým utečencom. V našej mestskej časti máme silnú ukrajinskú komunitu. Je to komunita, ktorá Staré Mesto obohatila a je tu vítaná. O tom, ako veľmi zrástla so svojím novým domovom svedčí aj ich hojná účasť na sčítaní obyvateľstva. Vážime si to a sme pripravení podať pomocnú ruku. Obyčajne a ľudsky. Vojna na Ukrajine sa nás týka.“