Dátum: 13. decembra 2022 Autor: SITA Komentáre: 0
Revitalizujú Jazero Rohlík v Ružinove

Bratislava dnes predstavila výsledky architektonickej štúdie na jazero Rohlík v Ružinove.

Ako informovala Annamária Krchňavá z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), architekti z ateliérov Atrium architekti, ARZ a LIVINARK v štúdii navrhli, ako zlepšia verejný priestor pri jazere bez toho, aby narušili jeho prírodnú atmosféru. „V areáli pribudnú chodníčky, vďaka ktorým sa návštevníci budú môcť prejsť okolo celého jazera,“ uviedla Krchňavá s tým, že dnes to nie je možné, pretože časť brehu je oplotená. Súčasťou jazera sa stane aj Pamätník obetiam pandémie, ktorý vzišiel z výtvarno-architektonickej súťaže. Na revitalizácii spolupracuje hlavné mesto, MIB, mestská časť Ružinov a Ružinovská nemocnica.

Jazero Rohlík

Ružinovské jazero, ktoré miestni nazývajú Rohlík, čaká v blízkej dobre revitalizácia. Na základe participatívneho prieskumu MIB, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 2-tisíc obyvateľov z blízkeho okolia, tu návštevníkom chýbajú udržiavané chodníky, osvetlenie aj verejné priestory určené pre psičkárov, športovcov, rybárov, seniorov či rodičov s deťmi. „Navrhované úpravy majú areál rozdeliť do funkčných celkov, vďaka čomu vzniknú atraktívne verejné priestory pre rodičov s deťmi, športovcov, psičkárov či seniorov. Predíde sa tak častým konfliktom medzi návštevníkmi, ktoré sa tu, žiaľ, dejú,“ vysvetlil riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov z MIB Marcel Dzurilla.

Architekti v štúdií navrhujú vytvoriť sieť siedmich mól a chodníkov okolo celého jazera. „Architekti kládli veľký dôraz na autentický prírodný charakter celého areálu. Okrem novej výsadby stromov pribudne aj mokraď a špeciálna oddychová záhrada v tesnej blízkosti nemocnice, ktorá bude určená zdravotníkom, pacientom a ich rodinným príslušníkom na relax či terapiu,“ priblížila Krchňavá s tým, že pôjde o citlivé zásahy, ktoré podporia biodiverzitu a rozvoj fauny i flóry. Minimalistický mobiliár na sedenie nebude pôsobiť dominantne, ale skôr splynie s okolím. „Pri navrhovaní týchto zmien architekti rešpektovali závery z participácie, z ktorých vzišlo, že ľudia nechcú, aby tu vzniklo druhé Štrkovecké jazero,“ doplnila.

Priestor okolia jazera Rohlík bol zároveň zvolený za vhodnú lokalitu pre pamätník obetiam ochorenia COVID-19. Jeho podoba vzišla z výtvarno-architektonickej súťaže, ktorú vyhlásili v auguste tohto roka. Za víťazným návrhom umeleckého diela, ktoré má pripomínať obete pandémie, stojí český architekt Radek Taláš. „Ponúkol nadčasovú ideu v podobe vĺn na vodnej hladine jazera. Na siedmich mólach, ktoré vzniknú v okolí jazera v rámci plánovanej revitalizácie, navrhol inštalovať zariadenia, ktoré dokážu rozvlniť hladinu jazera,“ vysvetlila Krchňavá. Vlny aktivuje človek tým, že sa postaví na vyznačené miesto na móle. Podľa slov autora môžu vlny symbolizovať náhlu hrozbu, ale aj liečenie rán.

Víťazný návrh nadväzuje na architektonickú štúdiu areálu ružinovského jazera, čo bola jedna z kľúčových podmienok v súťažnom zadaní. „Samotná realizácia pamätníka je preto úzko prepojená na revitalizáciu okolia jazera,“ spresnila Krchňavá. Počas budúceho roka architekti dopracujú projektovú dokumentáciu pre obnovu jazera Rohlík, na základe ktorej bližšie určia finančný rozpočet, a tiež časový harmonogram stavebných prác. S revitalizáciou začnú najskôr v roku 2024 a bude rozdelená do etáp. Revitalizácia okolia jazera Rohlík je jeden z projektov z celomestského programu Živé miesta.

Viac na www.mib.sk


Pridaj komentár