Dátum: 21. februára 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Propeller

Suvenir _ contemporary art & craft v budove Propellera končí. Víťazom verejnej obchodnej súťaže sa stala spoločnosť Retail Consulting na čele s Jozefom Berkom, riaditeľom potravín Delia.

Originálne suveníry v Propelleri končia

Túžba po originalite a odlišnosti či návrat k ručne vyrábaným suvenírom. Aj takto by sme mohli charakterizovať projekt contemporary_suvenir, ktorého cieľom je už takmer 10 rokov podporovať originálne suveníry s umeleckou hodnotou. V roku 2022 začali hľadať priestor pre kamenný obchod a mesto bolo ich zámerom nadšené. Malo však jednu podmienku. Súčasťou obchodu mala byť aj kaviareň. A tak sa predajňa suvenírov rozrástla aj o kaviareň a začala fungovať v Propelleri. V týchto priestoroch však organizovali aj výstavy, čítania pre deti a prebiehali tu tiež stretnutia s rôznymi umelcami. Tomuto všetkému je však koniec. Neuspeli vo verejnej obchodnej súťaži a nájomná zmluva im končí na konci februára.

Čo bolo a čo bude ďalej?

Dve menšie stavby prístavísk na oboch brehoch Dunaja pre propeler boli postavené v roku 1930. Autorom bol architekt Emil Belluš. Propeler bola loď, ktorá premávala medzi staromestským a petržalským brehom Dunaja. Loď však začala premávať už skôr. Od roku 1893 a prevádzka bola ukončená v roku 2003. Potom dlhé roky loď iba chátrala. A aj keď sa istý čas uvažovalo o obnovení tohto lodného spojenia, v súčasnosti propeler nepremáva. V budove dnešného Propeller-u na Rázusovom nábreží po ukončení jeho funkcie ako nástupišťa pre lodnú dopravu dlho fungovala reštaurácia, neskôr kaviarne. Prevádzkovatelia sa tam však neusadili na dlho. V roku 2023 mesto opäť vypísalo verejnú obchodnú súťaž a dnes už poznáme meno nového nájomcu, ktorým je riaditeľ potravín Delia, Jozef Berko, ktorý by tam tiež chcel prevádzkovať kaviareň.

Pridaj komentár