Dátum: 19. februára 2024 Autor: Kristína Charvátová Komentáre: 0
Prešporáčik

Prešporáčiky – turistické vláčiky v Bratislave, ktoré denne využíva mnoho turistov, dostali od mesta zákaz vjazdu do pešej zóny v historickom centre mesta. Prečítajte si, aké sú dôvody.

Ročne odvezie viac ako 200 000 turistov

S myšlienkou priniesť turistom originálne historické vyhliadkové vozidlo – Prešporáčik prišiel Dušan Šmidák, ktorý už mal s niečím podobným skúsenosti. Najprv poskytoval prehliadky mesta z autobusu a neskôr na koči s koňmi. Keď však dopyt prevyšoval ponuku, dostal nápad a sám nielen navrhol ale aj skonštruoval prvý Prešporáčik. Turistom ponúka na výber niekoľko okruhov po meste a nemá problém vyjsť na kopec či úzkymi uličkami v centre starého mesta. Ročne sa Prešporáčikom prevezie viac ako 200 000 turistov z celého sveta.

Do historického centra vás už neodvezie

Mesto prijalo nové všeobecne záväzné nariadenie, ktoré pre Prešporáčiky znamená zákaz jazdy v peších zónach v Starom meste. Dôvodom má byť najmä obmedzovanie chodcov a poškodzovanie dlažby v pešej zóne. Rodinná firma, ktorá prevádzkuje Prešporáčiky však argumentuje, že ich vozidlá jazdia pomalou rýchlosťou a svojou šírkou nezaberajú veľkú časť ulice. Rovnako tak nesúhlasia s tým, že by kazili cesty. Žiadajú teda mesto o prehodnotenie svojho rozhodnutia. V opačnom prípade sa môže stať, že v centre Starého mesta už turistov nepovozia. Vznikla dokonca už aj petícia za zachovanie unikátnych Prešporáčikov v historickom centre Bratislavy.

Napíšte nám do komentára, čo si o tom myslíte vy. Má byť zákaz ponechaný alebo sa Prešporáčiky majú vrátiť opäť do centra?

Pridaj komentár